Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın 6. büyük rally-raid yarışı olan TransAnatolia​, Şanlıurfa Göbeklitepe’ye doğru unutulmaz ve aksiyon dolu bir yolculuğa çıkmak üzere 24 Ağustos Cumartesi günü Bolu Abant’tan başlıyor. 24-31 Ağustos tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla organize edilen TransAnatolia, bu yıl FIA Cross Country Dünya Kupası‘na aday yarış olarak düzenleniyor.

9. yılında 5 farklı kategoride 20’ye yakın ülkeden 87 katılımcıyla gerçekleşecek olan organizasyon, Bolu, Haymana, Tuz Gölü, Meke Gölü, Kapadokya, Nemrut Dağı, Mardin, Harran rotasının ardından Göbeklitepe‘de son bulacak. 7 günde toplam 2.300 km. uzunluğundaki parkuru aşacak olan katılımcılar, yarışın gününe Bolu Abant Gölü’nden başlayarak Beypazarı, Nallıhan, Gordion ve Haymana parkurunu tamamlayacak.

2. gün Haymana‘dan başlayıp Tuz Gölü, Sultanhanı, Obruk Gölleri, Mekke ve Acıgöl parkurunu tamamlayacak olan ekipler, 3. gün Acıgöl‘den Ihlara, Güzelyurt, Nar Gölü ve Kapadokya parkurunu, 4. gün Kapadokya’dan Erciyes, Sultan Sazlığı, Ahır Dağı Yaylaları ve Maraş parkurunu, 5. gün Maraş’tan Nurhak Dağları, Engizek Dağları ve Nemrut Dağı parkurunu, 6. gün Nemrut Dağı’ndan Atatürk Barajı ve Mardin parkurunu, 7. gün ise Mardin’den Göbeklitepe parkurunu aşarak TransAnatolia mücadelesini Göbeklitepe’de sonlandıracaklar.