2017 İzmir Kupası, 29 Ekim Pazar günü yapılan Işıkkent Sprint Tırmanma Yarışı ile devam etti. Organizasyon, Aydın Otomobil Sporları Kulübü (AYOSK) tarafından Ege Asal Metal sponsorluğunda Bornova, Işıkkent'te yer alan parkurda 2 çıkış üzerinden gerçekleştirildi.

Uzun bir süre sonra ilk kez düzenlenen toprak tırmanma yarışında müthiş bir rekabet yaşandı. Antrenman çıkışları dahil olmak üzere ilk çıkışta aynı saniyenin içerisinde yer alan Kategori 1 sürücüleri arasındaki fark ikinci çıkışta açıldı. Opel Motorsport pilotu Kaan Kara birinciliğe yerleşirken, aynı zamanda en iyi zamanını elde ederek günün en hızlı ismi oldu. 40 yılı aşkın bir süredir parkurlarda yarışan Mithat Diker, spora kazandırdığı gençleri geride bırakarak ikinci sırada yer aldı. Kupasının Kategori 1 lideri olan Yüksel Duvarcı üçüncü sırada finiş görerek elde ettiği puanlarla yerini korudu.

İzmirli 17 yaşındaki genç yetenek Cem Doğrular, Fiat Palio Kit Car ile günün ikinci en iyi zamanını elde ederek Kategori 2 birinciliğini kazandı. Tecrübeli sürücü Mustafa Kurun bu kategoride ikinci olurken, Bahadır Sevinç üçüncü oldu. Bu kategoride beşinci olan Esmanur Gülbahar ise Kadınlar birinciliğini kazanarak Bursa'ya kupa ile döndü.

Kategori 3'te Ford Escort MKII ile yarışan Erdal Oral tek başına kaldığı yarışın ikinci çıkışın da finiş noktasında motoru alev alınca zor anlar yaşamasına rağmen ilk çıkışta elde ettiği 10 puan ile birincilik kupasını aldı.

Yarış sonunda dereceye giren sporcular kupalarını AYSOK Başkanı Kuvvet Erim'den aldı. Erim, tırmanma yarışına olan ilgiden oldukça memnun kaldığını ve bu yarış için yaptığı katkılarından dolayı Mithat Diker'e teşekkür ederek devamını diledi.

2017 İzmir Kupası, 19 Kasım 2017 Pazar günü Menderes parkurunda yapılacak otokros yarışı ile sona erecek.