Sezonun bu ilk rallisi olan organizasyonda, toplam 56ekip idari ve teknik kontrolün ardından gerçekleştirilen shakedown ile seramonik starta doğru yola çıktı.
Avrupa Ralli Şampiyonası’nın (ERC),Kıtalararası Ralli Şampiyonası’nın (IRC) ve Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayaklarının koşulacağı uluslararası Istanbul Rallisi , Türkiye dahil 11 farklı ülkeden 20 yabancı ekip ile dikkat çekiyor.
Oldukça ünlü ve tecrübeli isimlerin start alacağı İstanbul Rallisi için gelen yabancı ekipler, Pendik sahildeki sabit pazar yerinde kurulan servis alanına yerleşti. Perşembe günü gerçekleştirilen antrenmanlardan sonra Cuma sabahı teknik kontroller gerçekleştirildi.
10:30-11 arası gerçekleştirilen Shakedown (resmi test etabı) ise ekiplere son ayarlarını yapabilme ve rallinin karakteri hakkında biraz olsun ipucu edinebilme şansı verdi.
14:30’da gerçekleştirilen basın toplantısına ise Abarth pilotu Giomenico Basso, Jan Kopecky ve Nicolas Vouilloz katıldı. Yerli ve yabancı basının sorularını yanıtlayan pilotlar, sezonun zorlu bir mücadele ile başlayacağı konusunda görüş bildirdiler.
5 Nisan Cumartesi günü koşulacak İstanbul Rallisi’nin ilk gün etaplarında toplam 9 özel etap geçilecek.
Yarışla ilgili detaylı bilgi ve canlı sonuçlar www.istanbulrally.org adresinden takip edilebilir.