Dünya otomobil sporlarının efsane isimlerini buluşturan ve eşdeğer otomobillerle birebir yarıştıran "Şampiyonalar Şampiyonası" (Race of Champions – ROC) bu yıl da unutulmaz anlara imza attı. Miami'de Marlins Park Stadyumunda gerçekleşen organizasyonda, tasarımı ve üretimi Avitaş Motorsport tarafından İstanbul'da yapılan 4 çeker ve 310 beygir gücündeki SuperCar Lites yarış otomobilleri kullanıldı.

İlk kez 1988 yılında düzenlenen ROC, Dünya Motorsporları tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı kadın ralli pilotu Michèle Mouton ve IMP Başkanı Fredrik Johnsson tarafından tasarlandı. Bu yıl 28. kez düzenlenen ROC'ta, formula 1, nascar, ralli, rallikros ve LeMans gibi farklı branşlardan gelen toplam 18 efsane isim iki gün boyunca 3 farklı ünvan için ter döktü.

Cumartesi günü Şampiyonlar Şampiyonu yarışında gerçekleşen elemelerin sonunda eski Formula 1 ve Indycar pilotu Juan Pablo Montoya, Lemans'ın efsane isimlerinden Tom Kristensen'i finalde geçmeyi başararak 2017 ünvanının sahibi oldu. Final yarışında kullanılan Türk Malı, Avitaş Motorsport üretimi SuperCar Lites yarış otomobilleri, toplam tur zamanı olarak 36 saniyeye inmeyi başarıp hızını ve dayanıklılığını ispatladı.

Pazar günü ise iki farklı ünvan için yarışlar organize edildi. Nations Cup olarak bilinen ve her pilotun kendi ülkesi için oluşturulan takım adına yarıştığı kupada, Sebastian Vettel, ABD adına yarışan NASCAR pilotu Kurt Busch'u geçerek kupayı yine SuperCar Lites direksiyonunda Almanya'ya kazandırdı. Son olarak, ABD sporcularına karşı tüm dünya karması yarışları gerçekleştirildi. Tek 3 puanlık yarış finalde SuperCar Lites ile koşuldu ve efsane isim Petter Solberg, Amerika Global Rallikros Şampiyonu Scott Speed karşısında 36.627 saniyelik müthiş bir dereceyle yarışı kazandı. Bitiş çizgisini geçmesiyle direksiyonunda olduğu SuperCar Lites ile müthiş bir gösteriye imza atan Solberg, bu başarısını Dünya Karması takım arkadaşlarıyla kutlamak üzere, hepsinin otmobilin üzerine oturup stadyumu turlaması, uzun süre konuşulacak karelerin oluşmasına yol açtı.

Avitaş Motorsport Direktörü Halid Avdagiç, Marlins Park'ta podyum sonrası görüşlerini "Bu organizasyonda yaşananlar sadece benim ve Avitaş Motorsport ekibinin değil, tüm Türkiye'nin gurur duyacağı anlardır. Kısa zaman önce hayal bile olamayacak başarılara imza atmak her şeyden önce inancın, disiplinli çalışmanın ve kaynakları doğru kullanmanın ürünüdür. Bu şanslı otomobil, üzerinde Montoya, Vettel, Solberg, Button, Kristensen ve Massa gibi sporun efsane olmuş isimlerini taşıdı. Hem iki gün boyunca en hızlı zamanlara imza atıp hem de sorunsuz hizmet sunması, doğru yolda olduğumuzun göstergesi. Bu stadyuma gelen onbinlerce seyirci ve medya üzerinden ulaştığımız milyonlar, bu başarımızı, bu büyük gösteriyi heyecanla takip etti. Bu ilgi, bizim için çok önemli bir motivasyon. Bu motivasyonla daha da sıkı çalışmaya, ülkemizi temsil etmeye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.