Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve Spor Toto tarafından desteklenen 20 yaşındaki Milli sporcumuz Ayhancan Güven, TOSFED Başkanvekili Eren Üçlertoprağı ve TOSFED Başkan Yardımcısı Nisa Ersoy ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, basın mensupları ile bir araya geldi.

6 yaşında karting ile başladığı kariyerinde birçok yarışa katılan Ayhancan Güven, 2018 sezonunu hem Porsche GT3 Cup Benelux Şampiyonu hem de Carrera Cup Fransa Şampiyonu olarak tamamladı. Podyumda İstiklal marşımızı tüm dünyaya dinleten Ayhancan Güven, bu çifte şampiyonlukla Türk otomobil sporları tarihindeki en önemli uluslararası başarılardan birisine imza atarak, Porsche Carrera Cup Fransa’da şampiyonluk elde eden ilk yabancı pilot oldu.

“Bu başarılar otomobil sporlarında bir milat olacak”

Basın toplantısında konuşan TOSFED Başkanvekili Eren Üçlertoprağı, tüm dünyanın yakın markaja aldığı ve geleceğin dünya şampiyonu olarak anılan Ayhancan Güven’in başarılarının genç pilotlara örnek olması gerektiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkiye’de keşfedilmeyi bekleyen birçok genç yetenek var. Burada TOSFED olarak biz hayata geçirdiğimiz projelerle bu genç yeteneklerin elinden tutmaya çalışıyoruz. Özel sektör, başta Ayhancan olmak üzere mutlaka sporcularımızı desteklemeli ve bayrağımızı yurt dışında temsil eden sporcularımıza katkı sağlamalı. Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu sayesinde Spor Toto Teşkilat Başkanlığımızın ve TOSFED Başkanımız Sayın Serkan Yazıcı’nın değerli katkılarıyla ülkemizi başarıyla temsil eden Ayhancan, imkan verildiği takdirde gençlerimizin dünya çapında ne kadar başarılı sonuçlar elde edebileceğini kanıtlamış oldu. Genç sporcumuzu yürekten kutluyor, bu başarıların otomobil sporlarında bir milat olacağına inanıyoruz.”

“Genç yetenekleri geleceğe hazırlamaktan mutluluk duyuyoruz”

Otomobil sporlarında yeni şampiyonlar yetiştirmek için hayata geçirdikleri TOSFED Yıldızını Arıyor projesinden bahseden TOSFED Başkan Yardımcısı Nisa Ersoy; “TOSFED olarak yönetimi devraldığımız andan itibaren Başkanımız Serkan Yazıcı ve bizlerin hayali gençleri desteklemek ve yetenekli pilotlar yetiştirmekti. Fiat ve Petlas sponsorluğunda “TOSFED Yıldızını Arıyor” projesiyle, 25 yaş altı genç sürücüleri caddeler yerine pistlerde yarışmaya teşvik ederek bir ilke imza attık. Hem yetenekli sporcular keşfetmek hem de otomobil sporlarına ilgi uyandırmak üzere hayata geçirdiğimiz ve bu yıl ikincisi düzenlenen projemize yüzlerce başvuruda bulundu. TOSFED Yıldızını Arıyor projesini, federasyon olarak bir Dünya Ralli Şampiyonası kadar çok önemsiyoruz. Yetenekli gençlerin profesyonel bir yapı altında geleceğe hazırlanmasına büyük önem veriyoruz. Yıldız adaylarımız hiçbir bedel ödemeden tüm ekipmanları TOSFED tarafından karşılanarak Fiat Egea otomobillerle yarışma imkanı buluyor. Fiat ve Petlas gibi iki önemli markayla beraber yetenekleri arayıp, geleceğe hazırlamaktan ötürü mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Şampiyonlar Şampiyonu olmam kariyerim için kırılma noktası oldu”

Kariyerine 6 yaşında kartingle başladığını basın mensupları ile paylaşan genç ve yetenekli pilot Ayhancan Güven; “Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Federasyon Başkanımız Serkan Yazıcı, bu işin başından bu yana yanımdalar. Babamın desteğiyle başladığım bir spor dalı bu. Çok küçük yaşlarda bilgisayar simülasyonuyla başladım, sonrasında da 16-17 yaşına kadar karting yarışlarında mücadele ettim. Simülasyon beni çok geliştirdi. Ama asıl kırılma noktası 2016 yılında şampiyonlar şampiyonasını kazanmak oldu. Bu başarının ardından Serkan Yazıcı bana bu şansı verdi. Ben de bu şansı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum. Bu sene hem Fransa hem de Benelux şampiyonluğu yaşadım. Fransa’daki şampiyona, kendi pilotlarını kazandırdıkları bir şampiyona ama 32 yılda ilk kez bir yabancı olarak bunu kazanmak bana nasip oldu. Sezon biraz geç başladı ve bazı belirsizlikler vardı. Bu belirsizliklerini iyi yönettik. Testsiz şekilde yarışmaya başladık. Hedefimizde antrenmansız dönemde en iyi puanları alarak sezon sonuna doğru şampiyonluk yarışı vermekti. Fransa ve Benelux yarışları ortak oluyor. 5 farklı ülkede 12 yarış yaptık. Son turda şampiyonluğu elde ettik. 20 yaşında dünyanın en iyi pilotlarıyla yarışmak gurur verici. Motorsporları doğası gereği pahalı bir spor ve eğer sponsorunuz yoksa bu sporu yapmanız mümkün değil. O nedenle markaların başarılı gençleri desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Her yıl Porsche Motorsport tarafından düzenlenen genç yetenek programına, Fransa tarafından aday gösterildim. Fransa tarihinde bu elemelere gönderilen ilk yabancı pilot olacağım.” açıklamasını yaptı.