8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünya kadınları için oldukça önemli bir gün. Tarihin tozlu sayfalarında adını ilklere yazdırmış ve başarılarıyla rol model olan birçok Türk kadını var. Bu kadınlardan sadece bir tanesi Samiye Morkaya…

Cumhuriyet tarihine adını altın harflerle yazdıran, Türkiye’nin ilk kadın otomobil yarışçısı Samiye Morkaya’nın başarı hikayesi, günümüzde sadece otomobil sporlarıyla uğraşan kadınlara değil toplumun her kesiminde görev alan tüm kadınlara ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

TOSFED Kadınlar Komisyonu üyeleri, Dünya Kadınlar Günü’nde yollarına ışık tutan Samiye Morkaya’nın Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yer alan kabrini ziyaret etti.

1922 yılında ehliyet alan ilk Türk kadını

Bir şeyh kızı olmasına rağmen gayet modern bir şekilde yetiştirilen Samiye Cahid Morkaya, 1922 yılında ehliyetini alan ilk Türk kadını. Erkek egemen bir toplumda, bir tutkuya dönüşen otomobil sevdası ile birlikte yarışlara katılmaya başlayan Samiye Hanım 1930 ve 1931 yıllarında çok önemli dereceler elde ederken ilk birinciliğini ise 1932 yılında  İstanbul’da bulunan İstinye köprüsü ile Zincirlikuyu arasındaki 9.5 kilometrelik parkurda düzenlenen yarışta kazandı. Fakat daha da ilginci yarışta ikinci olan Vehbi Bey ise birinci ilan edilen yarışmacının bir kadın olması sebebiyle sonuçlara itiraz etti. Mahkemeye taşınan bu itiraz, hakimin verdiği “Bir kadın da otomobil yarışlarına katılabilir, birinci gelebilir” kararıyla son buldu ve Samiye Morkaya’nın birinciliği resmiyet kazandı.

Talihsiz Kazada Ağır Yaralandı

O yıllarda kararlı duruşu, azmi ve başarısıyla kadınların otomobil sporlarına yönelmesine öncülük eden Samiye Hanım, 1933 yılında yapılan yarışlarda da birinciliği göğüsledi. Samiye Hanım, 1934 yarışlarında talihsiz bir kaza yaparak, otomobilinden son anda ağır yaralı olarak kurtarıldı. Kazanın ardından tutkuyla bağlı olduğu yarışlara bir daha geri dönmemek üzere veda eden Morkaya, 1972 yılında vefat edene kadar otomobil kullanmaktan hiç vazgeçmedi.

Yaşadığı dönemde bütün zorluklara rağmen otomobil sevdasından vazgeçmeyen bir kadın olan Samiye Morkaya, otomobil sporlarında Türk kadınlarına yol göstermeye, ilham olmaya ve onların yolunu aydınlatmaya devam ediyor.