İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü tarafından bu yıl 11. sezonu düzenlenen İstanbul Karting Dayanıklılık Birinciliği’nin 5. Ayak yarışı Körfez Yarış Pisti’nde 17 Ekim Cumartesi günü yapıldı. 12 takımın katıldığı toplam 6 saatlik yarışın sıralama turları sonunda Kuzey Yıldızı pole pozisyonu aldı. RSM Racing ikinci sırayı alırken Game Over Gold Line üçüncü sıradan başlama hakkını elde etti.

1. etap  startında RSM Racing öne geçti. Ancak Kuzey Yıldızı 2. turda  liderliği geri aldı ve yarış sonuna kadar bu şekilde devam etti. Etabı Kuzey Yıldızı birinci, RSM Racing ikinci, Çoban Yıldızı üçüncü tamamladı. En iyi tur zamanını 45.809 saniye ile Kuzey Yıldızı takımından Orçun Aydemir yaptı.

2. etap  muhteşem keyifli  ve çekişmeli bir start ile başladı ve bu heyecan 20 dakika devam etti. Gold Line, EEKT Alfa, Kuzey Yıldızı, Deniz Yıldızı, Çoban Yıldızı ve RSM Racing takımları arasında geçen 20 dakikalık mücadelede, pilotlar pozisyonlarını koruyamadı ve hemen hemen her virajda sıralama değişti . 20 dakika sonunda Kuzey Yıldızı liderliği aldı, sırasıyla Gold Line-EEKT Alfa-Çoban Yıldızı-Deniz Yıldızı-RSM Racing olarak mücadele devam etti. RSM Racing salyangoz virajında spin atarak  gerilere düştü ve zorunlu olarak pit alanına girdi . Sonunculuğa düşen RSM takımı  tüm ağırlıkları çıkartarak  Sinan Günay ile Best Time puanını almaya oynadı ve başarılı oldu. Daha sonraki turlarda  lastiği kopan  Silver Line takımı yarışı bitiremedi. 

İlk 4 takım arasındaki mücadele sonunda Çoban Yıldızı  Kuzey Yıldızı’nın arkasında ikinciliğe yükseldi. Fakat yarışın sonlarına doğru motor problemi yaşayarak pite girmek zorunda kaldı ve yarışı 8. sırada tamamlayabildi. 120 dakika sonunda Kuzey Yıldızı birinci olarak damalıyı ilk gören takım oldu. İkinciliği Game Over Gold Line, üçüncülüğü Alfa EEKT aldı. En iyi tur zamanını RSM Racing takımından Sinan Günay 45.759 saniye ile elde etti.

3. etabın startında RSM Racing ile Kuzey Yıldızı arasında çekişme yaşandı. Kuzey Yıldızı 2. turda liderliği aldı. RSM Racing önceki etapta görmüş olduğu şasi hasarı nedeniyle tekrar problemler yaşadı ve birkaç kez pite girmek zorunda kaldı.  Ön sıralarda  mücadele eden  takımlardan Gold Line  benzin alırken pit stop sonrası çıkışta  Safety Car prosedürüne yakalanarak 7. sıraya geriledi. Safety car periyoduna yakalanmamak için pit alanından hızlı geçen Team 46  güvenlik ihlali nedeniyle 3 tur ceza alarak liderlikten oldu. Yarışı lider götüren Kuzey Yıldızı pit alanında  12 saniye fazla kalınca, Çoban Yıldızı’nın  arkasında piste dönerek liderliğini Çoban Yıldızı’na kaptırdı. Etabın sonunda Çoban Yıldızı birinci olurken,  Kuzey Yıldızı 9 saniye gerisinde ikinci olarak genel klasman için çok önemli 3 puanı kaybetti. RSM Racing aynı stratejiyi uygulayarak Best Time puanını almak istemesine rağmen, hasar gören şasisi buna imkan tanımadı. Etabı Alfa EEKT üçüncü sırada tamamladı.

Bu etepta 11 yıldır hiç olmayan enteresan bir olay gerçekleşti. Orçun Aydemir(Kuzey Yıldızı ) ile Akıncan Kiper (Çoban Yıldızı) aynı Best Time süresini yaptılar : 46.140 saniye.

Bu sonuçlardan sonra 5. Ayak günsonunda Kuzey Yıldızı 89 puanla birinci olurken, Çoban Yıldızı 75 puanla ikinci, Alfa EEKT 74 puanla üçüncü olarak kürsüye çıktılar.

Yeni takımların dahil olduğu Teşvik kategorisinde ise birinciliği bir kez daha Deniz Yıldızı aldı. Gama EEKT ikinci, İKOK üçüncü oldu.

5. Ayak sonrasında Genel Klasman’da haftaya lider başlayan liderliği 2 ayak sonra Kuzey Yıldızı’na kaptırdı. Son ayağa lider Kuzey Yıldızı 336, ikinci RSM Racing 333 puanla giriyor. Üçüncü sırada 307 puanla yerini koruyan Team46 var. İlk 3’ün ardından Çoban Yıldızı 286 puan, Deniz Yıldızı 285 puan ve Gold Line Game Over 271 puanla geliyor.

Teşvik klasmanında Deniz Yıldızı sezon birinciliğini ilan etti. 354 puanlı lideri Gama EEKT 314 puanla ikinci, İKOK 297 puanla üçüncü, Honey Badgers 294 puanla dördüncü sırada sırada takip ediyor.

2015 sezonunun son yarışı 31 Ekim’de Davutpaşa Volkan Işık Arena’da yapılacak. Davutpaşa’da 2015 sezonunun galibi belli olacak. Sezon kupası için lider Kuzey Yıldızı ile RSM Racing arasında sadece 3 puan fark bulunuyor.