2017 İstanbul Sportif Karting Dayanıklılık Birinciliği (Prokart) 1.yarışı, İKOK- İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü tarafından 29 Temmuz Cumartesi günü Autodrom pistinde gerçekleştirildi. 

Bu yıl kurallarda yapılan değişiklik ile hareketli start uygulamasına geçildi. Her ayak iki etap olarak ve etap aralarında benzin ikmali yapılmadan koşuldu. Her etap 150dk aralıksız ve tek pit stop 60sn kuralı uygulanması sebebiyle takım stratejileri önem kazandı. Takımlar ikinci etapta sıralamanın tersi olarak dizilerek start aldı.

Sıralama turları sonrası  takımların grid diziliş sırası; Uçanzii? , TKŞ Power, Deniz Yıldızı, Chronos Racing, Çoban Yıldızı, Alfa, Borakart, Gama şeklinde oluştu.

Yarışın henüz üçüncü turunda ikinci virajda yaşanan temaslar ile safety car periyodu başladı. İkinci viraja arka sıralarda tampon tampona giren üç araç kazaya karışmış oldu. 11 nolu Alfa takımı viraj içerisinde geç kalmış bir geçiş denemesi sırasında  12 Borakart aracına  çarptığında  Borakart aracı spin atarak arkasından gelen 50 Çoban Yıldızı takımına temas etti. Hem Borakart hem de Çoban Yıldızı takımının  arka aksı  eğilmiş oldu.  Borakart pit alanına aracı kullanarak gelmeyi başardı fakat Çoban Yıldızı safet car periyodunda taşıyıcı araç ile pite gelebildi. Bu iki takımının arasında mücadeleyi aynı turda Borakart önde bitirerek kazandı.

1.Etap yarışında  Uçanzii? Takımı birkaç kez mekanik arıza yaşadı, pite girerek tur kaybedince liderlik mücadelesi Deniz Yıldızı ile TKŞ Power arasında geçti. Kıyasıya geçen mücadele sonunda Deniz Yıldızı 10sn fark ile birinci  TKŞ Power ikinci oldu. Kaybettiği turlara rağmen Uçanzii? Takımı yarışı üçüncü olarak bitirmiş oldu. Yarış tamamlandığında Chronos Racing dördüncü, ALFA beşinci, Borakart altıncı, Çoban Yıldızı yedinci, GAMA sekizinci olarak bitirdi. 1.Etap en hızlı takımı Uçanzii? Takımı oldu. Efe Eryalaz 42.579 sn ile en iyi tur zamanını yaptı.

2.etap yarışı sıralamanın tersi  grid dizilişi ile start aldı.  TKŞ power ve Uçanzi takımlarının yakıtları daha az olması sebebiyle fazla pit stop yapmaları gerekiyordu, hesaplar buna göre yapıldı. Çoban Yıldızı benzin deposunda yakıt kalmamış olması sebebiyle pitten start aldı.  Birinci viraj sorunsuz geçilirken  ikinci virajda üç araç kaza yaparak spin attılar. Kazaya  Choronos , Alfa ve Borakart takımı karışmış oldu. Borakart takımı bir kez daha pite erken girdi. Safety car periyodu tamamlanıp yarış tekrar başladığında Choronos takımı kazadan aldığı hasar nedeniyle yolda kalarak safety car periyodunu tekrar başlatmış oldu. İkinci etapta aradıkları performansı bulup hızlanmış olmalarına rağmen  kaybettikleri turları geri kazanamadılar.