Resmi adı İstanbul Sportif Karting Dayanıklılık Birinciliği (İSKDB) olan Prokart 2.Ayak yarışları 17 Temmuz Pazar günü Akyazı Kenan Sofuoğlu Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Kısa adı İKOK olan İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü tarafından 12 yıldır düzenlenen Prokart’ta. 2016  sezonunda 18 Sportif Karting Takımı kuruldu. Sportif Karting Prokart  takım ve dayanıklılık yarışı . Takımlar en az 2 kişiden oluşmaktadır üst sınır yoktur. Yarış programında açıklanan zamanlarda takımlar yarışlara katılarak derecelerine göre etap puanı alırlar. Gün sonunda en çok puanı alan takım Yarışı kazanmış sayılır . Yarışlarda  60-70 pilot yarışmaktadır. Her takım  yarış esnasında  araç ve pilot toplam ağırlığı en az 176kg olmalıdır. Kadın pilotlar için bu ağırlık 171kg dır. 20 HP motorlu profesyonel karting yarış araçları ile yapılır.

6 Ayak olarak 4 farklı pistte koşulacak olan 2016 sezonunda 2×60 ve 2×90 dakikalık 4 etap koşuluyor. Gün sonunda her takım  için 4 etap puanı ve en iyi zaman puanları toplanarak günün sıralaması belirleniyor..Pilotlar takımları için mücadele ederken aynı zamanda bireysel kategori için yarışıyorlar.