Dünya Ralli Şampiyonası’nın sekizinci ayağı olan Polonya Rallisi’ni BP Ford Abu Dhabi Takımı’nın Fin pilotu Mikko Hirvonen kazandı. Son yarış İtalya Rallisi’nin ardından Polonya Rallisi’ni de kazanarak kariyerinin dokuzuncu galibiyetine ulaşan Fin pilot bu sonuçla beraber pilotlar klasmanında şampiyona lideri Sebastien Loeb’un 1 puan önünde liderliğe yükseldi.

Citroen pilotları Sebastian Loeb ve Danni Sordo’nun yaşadıkları sorunlar neticesinde geride kalmalarının ardından ralliyi 1-2 bitirmelerine kesin gözüyle bakılan diğer Ford pilotu Jari-Matti Latvala ise rallinin son anlarına gelinirken seyirci özel etabında yaptığı kazanın ardından yarışa geri dönemedi.

Cuma günkü açılış etaplarda büyük bir mücadeleye girişen Loeb ve Hirvonen’i birbirinden saniyenin ondalık dilimleri ayırırken, Loeb’ün dördüncü etapta bir kütüğe çarpması sonucu hasar gören süspansiyonu haftasonu için iddiasını kaybetmesine neden oldu. Fakat ön tarafta yarış dışı kalan pilotların yanı sıra Citroen takımının Loeb’ün ralliyi puanla bitirmesini garanti altına almak için Junior Takımı’nda yarışan Conrad Rautenbach ve Evgeny Novikov’dan yavaşlamasını istemesi, Loeb’ün ralliyi yedinci sırada tamamlamasını sağladı.

Cumartesi günü de Citroen’den Dani Sordo’nun bir virajda 25 saniye kaybetmesinin ardından geri düşmesi Citroen’in umutlarını adeta eritirken, İspanyol pilot mücadeleden vazgeçmeyerek, Latvala’nın da yarışdışı kalmasıyla, ikinci olarak podyuma çıkmayı başardı.

Citroen Junior takımı pilotu Sebastien Ogier, zorlu bir mücadeleye giriştiği Petter ve Henning Solberg’le arasını açıp pozisyonunu sağlamlaştırırken yaşadığı motor problemi sebebiyle yarışa devam edemedi 3’üncülüğü Stobart Ford’dan Henning Solberg’e kaptırmış oldu.

Bu sezon rakiplerine kıyasla eski Citroen Xsara ile bağımsız olarak yarışan Petter Solberg ise camına sıçrayan yağ yüzünden yavaşlamak zorunda kalınca Henning Solberg’e geçilmekten kurtulamadı ve yarışı dördüncü sırada tamamladı.
Stobart Ford takımından Matthew Wilson da beşinci, aynı takımda misafir olarak yarışan yerel kahraman Krzysztof Holowczycise altıncı olarak Stobart Ford takımına bol sürprizli ralliden puan çıkarmayı başardı.

Ford Fiesta Trophy’de ülkemizi temsil eden sporcularımız Burcu Çetinkaya ve Emre Yurdakul ise Polonya’nın hızlı etaplarında etkileyici sürüşler gerçekleştirerek genel klasmanda sırasıyla 28 ve 33’ncü sıralarda yer alırlarken, ralliyi kendi klasmanlarının dördüncüsü ve beşincisi olarak tamamladılar.

Sebastien Loeb’ün son üç rallide yaşadığı problemler ve Hirvonen’in Yunanistan ve Polonyo’da gelen üst üste gelen galibiyetleri sonucunda kalan son dört ayağın iki büyük rakibin müthiş bir mücadelesine sahne olması beklenirken sezon başından bu yana ilk kez pilotlar klasmanında şampiyona liderliği el değiştirdi. BP Ford Abu Dhabi Takımı’ndan Hirvonen 58 puanla Citroen pilotu Loeb’ün 1 puan önünde yer alırken, diğer Citroen pilotu Sordo bu ikiliyi 39 puanla takip ediyor. Stobart Ford’la yarışan 27 puanlı Henning Solberg’i 25’er puanla Jari-Marri Latvala ve Petter Solberg izliyor.

Markalar klasmanında ise Citroen, 106 puanla liderliği elinde bulundururken en yakın rakipleri olan BP Ford Abu Dhabi takımı 89 puanla zirve takibini sürdüyor. Diğer Ford Focus WRC kullanan takım olan Stobart Ford ise 60 puanla, 29 puanlı Citroen’in Junior Takımı’ın önünde 3’üncü sırada bulunuyor.

Dünya Ralli Şampiyonası’nın dokuzuncu ayağı olan Finlandiya Rallisi 31 Temmuz- 2 Ağustos tarihleri arasında İskandinav topraklarında koşulacak.