2018 Türkiye Offroad Şampiyonası 5. ayak yarışı Denizli Doğa Sporları ve 4×4 Offroad Spor Kulübü (DENDOFF) tarafından 29-30 Eylül tarihlerinde Merkezefendi, Denizli’de gerçekleştirildi. Merkezefendi Belediyesi’nin destekleri ve DENDOFF’un başarılı organizasyonu ile tamamlanan yarışı Jeep Cherokee XJ ile mücadele eden Karabüklü ekip Mehmet Vurulmuş-Mehmet Gözetleyen kazandı.

2 gün süren yarışın ilk gününde geçilen Ömer Halisdemir etabı içerdiği farklı karakterlerle yarışmacıları ve otomobilleri zorlasa da, start alan 28 yarışmacıdan 25’i günü tamamladı. Yarışın ikinci günü Türkiye’nin kalıcı offroad parkurları arasında önemli bir yeri bulunan Merkezefendi offroad parkurunda gerçekleştirilen seyirci etabı ile devam etti. Denizli ve çevresinden gelen sporseverlerin yoğun ilgisi altında koşulan bu etap izleyenlere büyük heyecan sundu. İkinci gün start alan 25 yarışmacıdan 19’u yarışı tamamlayarak genel klasmana girdi. Protokolün katılımıyla düzenlenen ödül töreninde sınıflarında ve genel klasmanda başarılı olan sporcular ile takımlara kupaları takdim edildi.

Genel Klasmanda Kıyasıya Mücadele
Doğal ve yapay engellerle dolu 7 etabın ardından yarışı Mehmet Vurulmuş-Mehmet Gözetleyen kazandı. EVL Garage Offroad Team adına Nissan Navara ile mücadele eden Denizlili ekip Kenan Özsoy-Harun Deynek genel klasman ikincisi olarak değerli puanlar kazandı. Kürsünün son basamağında Adapazarı Belediyesi 54 Offroad Team adına Mitsubishi Pajero ile mücadele eden Salih Çarpışantürk-Hilal Köksal yer aldı.

Sınıflardaki Çekişme Nefes Kesti
S1, S2, S3 ve S4 sınıflarında birinciliğe ulaşmak için zorlu arazi koşullarında yüksek performans sergileyen yarışmacılar zıplamalarda ve su geçişlerinde izleyicilere ve kameralara güzel görüntüler sundu. Zorlu yarışın sonunda Sınıf 1’de Bantboru Offroad Team adına yarışan İlayda Hancı Korkut-Batuhan Korkut galibiyete ulaştı. Tecrübeli ekip Nihat Keskin-Yasemin Biber Toker Sınıf 2’de birinci olurken, Adapazarı Belediyesi 54 Offroad Team ekibi Salih Çarpışantürk-Hilal Köksal Sınıf 3’ü birincilikle tamamladı. Yarışı kazanan Mehmet Vurulmuş-Mehmet Gözetleyen ise, Sınıf 4’te galibiyete ulaşan ekip oldu.

Takımlarda Adapazarı Zirvede
Şampiyonada mücadele eden sekiz takımın yarışmacıları sergiledikleri kıyasıya rekabetle yarışa ayrı bir renk kattı. Yarış sonunda Adapazarı Belediyesi 54 Offroad Team Merkezefendi’den takımlar birinciliği ödülüyle ayrıldı. İkincilik ödülüne ev sahibi EVL Garage Offroad Team ulaşırken Bolu Köroğlu Offroad Team Denizli’den üçüncülük ödülü ile ayrıldı.

Türkiye Offroad Şampiyonası 27-28 Ekim’de Karabük’te düzenlenecek 6. ayak yarışı ile devam edecek.