WRC´de sezonun ikinci yarışı olan Norveç Rallisi´nin galibi Citroen´in rekortmen Fransız pilotu Sebastien Loeb oldu. WRC tarihinin en çok yarış kazan pilotu Sebastien Loeb, Norveç´te zaferlerine bir yenisini daha ekledi. Bu sonuçla, 2009´daki ikinci, kariyerindeki 49. galibiyetini aldı. İkinciliği Ford´un Fin pilotu Mikko Hirvonen, üçüncülüğü ise diğer bir Ford pilotu Jari-Matti Latvala aldı.

Norveç öncesinde tüm ibreler Ford piotların yanaydı. Ford takımı hem son zamanlarda kar rallilerinde baskın oluyordu hem de Loeb sadece 2004´de bu tür bir zeminde kazanmayı başarmıştı. Loeb, rallinin başından itibaren Hirvonen´in performansına ayak uydurdu ve cumartesi günü önde bitirmeyi başardı. Hirvonen son gün aradaki farkı kapatmaya başladı ve Budor etabına 7.7 sn farkla başladı. Fin pilot bu bölümde her türlü riski alacağını söyledi ancak Loeb bu bölümde de 2.1 sn daha hızlı olmayı başardı ve ralliyi 9.8 sn önde finiş gördü.

Yarış sonrasında Mikko Hirvonen, kariyerinin en zorlu yarışlarından birisini geride bıraktığını ve karışık duygulara sahip olduğunu söyledi. Bir çok kişi ralliden önce Henning Solberg´in kendi evinde podyum yapacağını düşündü ancak Solberg cuma günü liderlerden kopmuştu. Ancak daha sonra yapılan ayar değişiklikleri ile performansı arttı ve Citroen´in İspanyol pilotu Dani Sordo´yu geçerek 4. oldu.

Subaru´nun çekilmesiyle bir anda ortada kalan ama daha sonra kendi sponsorlarını bulup Petter Solberg World Rally Team´i kuran, Petter Solberg kendisinin hazırlamış olduu 2006 spec Citroen Xsara´sı ile perşembe gecesi müthiş bir başlangıç yapsa da, rallinin geri kalanında liderler ile farkı koruyamadı. Özellikle Cumartesi çıkan sorunla oldukça zaman kaybeden Petter Solberg yine de 6. olmayı başardı.

Norveç Rallisi Sonuçları

1. Sebastien Loeb Citroen 3h28:15.9
2. Mikko Hirvonen Ford + 9.8
3. Jari-Matti Latvala Ford + 1:21.8
4. Henning Solberg Ford + 3:33.5
5. Dani Sordo Citroen + 3:52.0
6. Petter Solberg Citroen + 6:25.4
7. Matthew Wilson Ford + 6:35.6
8. Urmo Aava Ford + 6:49.1
9. Mads Ostberg Subaru + 10:00.5
10. Sebastien Ogier Citroen + 12:49.8