Dünya Ralli Şampiyonası'nın provası niteliği taşıyan ve Balkan Ralli Kupası'nın final yarışı olan Marmaris Rallisi, 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda Gençlik ve Spor Bakanı  Sayın Dr.Osman Aşkın Bak'ın da katılımı ile gerçekleştirilen start seremonisi ile başladı. 

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından, Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ula Belediyesi, Marmaris Belediyesi ile Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün destekleriyle düzenelenen organizasyonda yerli ve yabancı 41 otomobil ve 82 sporcu mücadele edecek. 

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) yetkililerinin de incelemelerde bulunmak üzere FIA Ralli Komisyonu Başkanı Jarmo Mahonen, FIA Güvenlik Delegesi Michele Mouton, FIA Sportif Delegesi Arnaud Crepin, FIA Medikal Delegesi Jean Duby ile WRC yetkilileri Simon Larkin, Oliver Ciesla da bulunacak.

Yaklaşık 205 kilometre uzunluğundaki toprak zeminli 13 özel etaptan oluşan rallide ekipler, iki gün boyunca 610 kilometre katederek, pazar günü saat 16.30'da 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda zorlu ralliyi tamamlayacak. Ralli süresince Asparan'daki servis alanında, efsane ralli otomobillerinin bulunduğu Retro Rally sergisi, simülatörler ve çeşitli aktiviteler yer alacak.