İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü tarafından düzenlenen İstanbul Karting Dayanıklılık Birinciliği (İKDB) 5. Ayak yarışı ve Rotax Max Challenge 4. Ayak yarışı 13-14 Eylül’de Körfez Karting Pisti’nde  yapıldı.  

İstanbul Karting Dayanıklılık Birinciliği’nin 5. Ayak yarışı transponder arızası nedeniyle geç başladı. Gecikme nedeniyle Komiserler Kurulu 1. Etap yarışını bir sonraki ayağa erteledi. Yapılan 2 etapta A1 kategorisinde ilk yarışı Kuzey Yıldızı kazanırken Deniz Yıldızı ikinci, Chronos Racing üçüncü oldu. 3 saatlik 3. Etap çok çekişmeli geçti. Bitime 1 tur kala benzini biten Chronos Racing lider götürdüğü yarışı Team46’ya kaptırırken, Kuzey Yıldızı ikinciliği, Chronos Racing üçüncülüğü aldı. Tamamlanan 2 etapta da en iyi tur zamanlarını Kuzey Yıldızı yaptı. A1 kategorisinde 5. Ayak yarışının sonucu Akyazı’da yapılacak 1. Etap yarışı sonrasında belirlenecek.

A2 kategorisinde ise ilk etabı SKOSK kazanırken, ikinciliği EEKT, üçüncülüğü ABM Racing aldı. 2. Etapta ise ABM Racing birinci, EEKT ikinci, SKOSK üçüncü oldu. Haftaya lider giren Game Over 2 yarışta da ilk 3’e giremedi. 2 yarışta da en iyi tur zamanlarını yapan SKOSK günü 37 puanla birinci tamamlarken, 35 puanla ABM Racing ikinciliği, 34 puanla EEKT üçüncülüğü aldı.

Bu sonuçlardan sonra BPC Genel Klasman’ında ABM RACING 142 puanla liderliğe, SKOSK 138 puanla ikinciliğe yükselirken Game Over 132 puanla üçüncü sıraya indi. Diğer iddialı takım EEKT ise 128 puanla dördüncü sırada bulunuyor. BPC 11-12 Ekim’de Akyazı’da yapılacak 6. Ayak yarışıyla sona erecek ve sezon birincisi belli olacak.

32 hp 2 vitesli Rotax DD2 motorların kullanıldığı Rotax Max Challenge 4. Ayak yarışı da Körfez Karting Pisti’nde yapıldı. RMC’de lider durumda bulunan Orçun Aydemir 3 yarışı da kazanarak genel klasmanda en yakın rakib Berk Durak’la puan farkını artırdı. 3 yarışta da Berk Durak ikinci, Mehmet Çınar üçüncü, Kerem Zengin dördüncü oldu. Sezonun bitimine 2 yarış kala Orçun Aydemir 403 puanla lider, Berk Durak 391 puanla ikinci sırada bulunuyor. 375 puana yükselen Mehmet Çınar hem genel klasmanda üçüncü sıraya yükseldi, hem de DD2 Mastesr kategoisinde liderliğini sürdürdü. Bir sonraki yarış 11-12 Ekim’de Akyazı Kenan Sofuoğlu Pisti’nde yapılacak.