Ege Kupası’nın son ayağı olan Koçarlı Tırmanma Yarışı, Aydın Otomobil Sporları Kulübü (AYOSK) tarafından Koçarlı Belediyesi’nin katkıları ile 09-10 Kasım tarihlerinde ilk kez kullanılan bir parkurda organize edildi. Açık, güneşli ve sıcak bir Ege gününde gerçekleştirilen ve 17 sporcu mücadele  ettiği organizasyon, Koçarlı Adnan Menderes Kent Ormanı içinde kalan yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki toprak yolda, iki çıkış olarak koşuldu.

9 Kasım Cumartesi günü Koçarlı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açılış töreni ile başlayan organizasyonda halk oyunu ve paramotor gösterileri gerçekleştirildi. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Koçarlı Kaymakamı Fırat Çelik, Koçarlı Belediye Başkanı Nedim Kaplan ile çok sayıda mülki amir, siyasi ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşların katıldığı start seremonisi yoğun ilgi gördü.

Sporcu ve görevliler, 10 Kasım Pazar sabahı saat 09:05’te Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat yıl dönümü nedeniyle saygı duruşunda bulundular. Koçarlı Belediyesi‘nin tahsis ettiği ilçe toplu taşıma araçları ile parkura ve servis alanının kurulduğu yamaç paraşütü tesisine ücretsiz taşınan yöre halkı ilk kez karşılaştıkları yarış otomobillerini ilgiyle takip ettiler. Güzel havayı ve hafta sonunu değerlendirmek isteyen Aydınlılar aileleri ve çocukları ile Adnan Menderes Kent Ormanı’na akın etti. Binlerce seyirci karada araçların yarışını havada da rengarenk paraşütlerin süzülüşünü izledi.

Kategori 1 de Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, parkurda rakipleri karşısında en hızlı zamanları kaydederken, 5.46.01 ile günün en hızlı zamanını yaparak birinci oldu. Yarışı Mustafa Nazik ile eşit puanla tamamlayan Serdar Sarıduman averajla ikinci olurken Nazik üçüncü oldu.

Kategori 2 lideri olarak geldiği Koçarlı’da rahat ama tempolu bir yarış çıkartan AYOSK Başkanı Mithat Diker, birinciliği kolay kazandı. Diker’in ardından Tanju Çelen yine Palio ile ikinci olurken kategorinin iddialı ismi Alper Akgün’ün ikinci çıkışta sağ ön lastiği kopunca yarışı tamamlayamadı.

Kategori 3 de Mithat Diker’in eski kopilotlarından tecrübeli bir isim Erdal Oral Fiat Palio ile birinci oldu. Erdal’in ardından Bahadır Sevinç ikinci, Hakan Akman üçüncülüğü elde ettiler.

Kategori 4 te Göktuğ Tuncay Murat 131 ile birinci, Merve Akyıldız ikinci olarak finiş yaptılar. Bu kategoride Şafak Karadayı ilk çıkıştan aldığı 6 puan üçüncü olmasına yettiği için ikinci çıkışta start almadı.

Kupada ve yarışta kadın sporcular arasında da sezon boyunca alevlenen rekabete son nokta Koçarlı’da konuldu. Günün en hızlısı Merve Akyıldız birinci olurken kupanın kadınlar lideri Yasemin Erikli, ilk çıkışta mekanik sorun yaşadığı yarışın ikincilik kupasını kaldırdı. Aydınlı beden eğitimi öğretmeni Ceyda Atigan ilk kez çıktığı parkurda üçüncülük kupasını kazandı.

Akşam saatlerinde düzenlenen ödül töreninde sporculara kupalarını Koçarlı Kaymakamı Fırat Çelik, Belediye Başkanı Nedim Kaplan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Fillikçioğlu ve protokol üyeleri verdi. Başkan Nedim Kaplan, böylesine bir organizasyonun gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.