Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü (KOSDER) tarafından organize edilen Türkiye Tırmanma Şampiyonası yarışı Kartepe Belediyesi ,Toshiba ve Es Oto sponsorluğunda 17 Eylül Cumartesi günü Kartepe’de organize edildi.

Kategori 1’de Taner Canbolat Peugeot 106’sı ile birinci olurken, Neo Motorspor adına yarışan Yaşar Abay ikinci, Can Altınok ise üçüncü oldu. Bu sonuçla Canbolat ve Abay şampiyonluk mücadelesini bir sonraki yarışa taşımış oldu.

Kategori 2’de Bülent Gürkan Clio Ragnotti ile birinci olurken, Kadir Murat altıntaş ikinci, Cem Şit üçüncü oldu. Bülent Gürkan şampiyonada en yakın rakibi Ümit Kemal Coşkun ikinci çıkışta start almayınca matematiksel olarak şampiyonluğunu garantiledi.

Kategori 3’ün kazananı Pegasus Pilotu Alkan Erden olurken, Peugeot 309 ile Sanver İmrahor ikinci, Kocaeli’li pilot Zülküf Bozdağ Opel Astra’sı ile ilk yarışında üçüncü oldu. Bu sonuç da Alkan Erden’in son yarışa kalmadan matematiksel olarak şampiyonluğunu garantilemesine yetti.

Kategori 4’de Tok Sport adına yarışan Vedat Diker, Mitsubishi otomobili ile yine parkurun en iyi zamanına imza attı. Taner Şengezener 30 dk. servis süresini aşması nedeni ile yarıştan ihraç edildi ve Kategori 4’de puan alamadı.

Kategori 5’de start alan Ümit Ülkü ikinci çıkışta start almazken, Arslan Acar ikinci çıkışını tamamladıktan sonra FF ile Stop masası arasında yaşadığı mekanik sorunlar yüzünden kapalı parka giremeyerek yarışı tamamlayamamış oldu.

Yerel yetkililerin katılımı ile organize edilen ödül töreninde kategorilerinde dereceye giren pilotlar kupalarını teslim aldılar. Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın son yarışı (SOSDER) tarafından 15-16 Ekim’de organize edilecek.