Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü (KOSDER) tarafından 21-22 Mayıs tarihlerinde organize edilecek Kartepe Belediyesi Otokros Yarışı için tüm hazırlıklar tamamlandı. Kartepe Belediyesi, Maşukiye Beldesi’ndeki Otokros Parkurunda koşulacak yarış, 2011 Türkiye Otokros Şampiyonası’nın ikinci ayak yarışı olacak. Öte yandan KOSDER, bu yarışmayla beraber 1998 sezonundan bu yana ilk kez bir otokros yarışının organizatörlüğünü üstlenecek.

Yarışmacıların 1.4 km uzunluğundaki parkurda atacakları beş tur sonundaki toplam derecelerine göre sıralanacağı mücadelede en hızlı toplam zamana ulaşan yarışmacı kategorisinin birincisi olacak. En iyi bayan pilotun da ödüllendirileceği yarış, bu sezon ulusal otokros yarışmalarının Historic Rally Şampiyonası’na puan vermesi açısından tarihi otomobilleri de ağırlıyor.

Beş farklı kategoride 24 yarışmacının kayıt yaptırdığı yarışma müthiş bir heyecana sahne olacak. Yarışmanın en kalabalık kategorisi olan Kategori 3’te bulunan dört Ford Fiesta’nın galibiyet mücadelesinde bayan sporcular Hülya Tanrıbilir ve Simin Bıçakçıoğlu hem yarışın en hızlı bayan ismi hem de podyuma çıkan isimlerden biri olmak için yarışacaklar.

Öte yandan bu sezon ulusal otokros yarışlarının Historic Rally Şampiyonası’na da puan kazandırmasıyla kapılarını parkurların efsane otomobillerine açan Otokros Şampiyonası’nın Kocaeli ayağında, otomobil sporu severler Anadol STC, Fiat Murat 124, BMW 2002 ve iki adet Ford Escort MK2’nin günümüz yarış otomobillerine karşı verecekleri galibiyet çekişmesine tanıklık edecekler.

Cumartesi günü idari ve teknik kontroller yapılacak yarışmanın startı ise 22 Mayıs Pazar günü 15:00’te verilecek. Yarışların tamamlanmasının ardından ödül töreni 18:00’da yarışma parkurunda gerçekleşecek.

Yarışma direktörü Mahmut Ayverdi yarışmayla ilgili olarak şunları söyledi: “2011 sezonunda kulübümüzün organize edeceği ilk yarış olan Kartepe Belediyesi Otokros Yarışı’na tüm sporcularımızı bekliyoruz. Bu sezon bir de ralli ile tırmanma yarışına ev sahipliği yapacağız,  güzel bir sezon geçireceğimizi umuyorum. Bizden bu yarışta değerli desteklerini esirgemeyen Kartepe Belediyesi’ne teşekkürlerimizi sunarız. Güzel bir hava eşliğinde keyifli bir yarış hafta sonu geçirmek isteyen herkesi yarışımıza davet ediyoruz.”

Kartepe Belediyesi Otokros Yarışı öncesinde Kategori 1’de Yıldıray Demircioğlu, Kategori 2’de Bülent Gürkan, Kategori 3’te Buğra Banaz, Kategori 4’te Halim Ateş, Kategori 5’te Erkan Güral lider durumda bulunuyor.

Yarışla ilgili detaylı bilgiye kulübün resmi internet sitesi olan www.kosder.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.