Şekip Avdagiç’in 11 Mart 2024 tarihinde ulusal basında yer alan röportajında, doğrudan Federasyonumuz ile Başkanımızı hedef alması dışında, sporumuzun dünyadaki yönetim organı Uluslararası Otomobil Federasyonu’na (FIA) da dil uzatan, ahlak ve terbiye sınırlarını aşan üslubu ile gerçekleri çarpıtan mesnetsiz açıklamalarına, cevap verme zorunluluğu hasıl olmuştur.

Öncelikle Şekip Avdagiç’in “konu ile alakası olmayanlarla poz çekerek, hava atarak bu işler olmuyor” cümleleriyle tanımladığı toplantı, Sayın Cumhurbaşkanımız ile FIA Başkanı’nın bir araya geldiği ve ülkemizin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan fırsatların konuşulduğu üst düzey bir görüşmedir.

Şekip Avdagiç’in, ülkemizin gücünü sorgulayan ve küçümseyen bu tavrını anlamsız bulsak da, Formula 1’in ülkemize geri dönüşüyle ilgili herhangi bir yorumda bulunmadan önce, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) büyük ortaklarından birisi olduğu Formula İstanbul Yatırım A.Ş’nin (FİYAŞ) alt kiracısı ile birlikte, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından resmi yazışmalarda bahsedilen İstanbul Park pistindeki işgali 18 Temmuz 2023 tarihinden bugüne kadar neden sonlandırmadığını ve ne zaman sonlandıracağını açıklamasının daha isabetli olacağı aşikardır. Bu fiili işgal, aylardır, ‘sözleşme sona erdi’ denerek geçiştirilemeyecek kadar önemli bir kamu zararına yol açmaktadır.

Diğer yandan, Sayın Cumhurbaşkanımızın kabulü üzerine ülkemize Başkan seviyesinde davet edilen FIA’nın, Formula 1’in karar mekanizmasında bulunmadığını iddia etmek, en hafif tabiri ile büyük bir cehaletten kaynaklanmaktadır.

Söz konusu röportajda, otomobil sporlarının dünyadaki yönetim şeklinden haberdar olmadığını bir kez daha ortaya koyan Şekip Avdagiç’in, yine, kamu faydasını düşünmek yerine, İTO kaynaklarını kullanarak, İstanbul Park pistinde ortaklaşa bir işgali devam ettirdikleri kiracı şirkete, pisti 30 yıl daha adeta hibe etmek için ihaleye giriş hazırlığı yaptığı anlaşılmaktadır.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu olarak Şekip Avdagiç’i, tek bir şirket için değil kamu faydası için görev yapmaya, ihale şartnamesini yeniden okumaya ve mümkünse anlamaya davet ediyor, mevcut ihale sürecini hukuki olarak en yakın şekilde takip etmeye devam edeceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.