İzmir Otokros Kupası'nın ilk yarışı, Aydın Otomobil Sporları Kulübü tarafından 3 Nisan Pazar günü, İzmir Menderes otokros parkurunda gerçekleştirildi. Güzel bir bahar havasında yarışı izlemeye gelen otomobil sporları tutkunları yaşanan rekabetten keyif aldı. 800 metre uzunluğundaki toprak ve beton zeminli otokros parkurun da 5 tur üzerinden koşulan yarış üç ayrı kategoride düzenlendi. 

Kategori 1'de Bedri Kolsallayan son turda spin atmasına rağmen birinciliği elde ederken ikinciliği Kemal Şener kazandı. Yarışmada sol ön lastiği patlayan Burak Güngör finişe ulaşabilmeyi başardı ve üçüncü oldu. Bu kategoride dördüncü olan Funda Oral bayanlar kupasının sahibi oldu.

Kategori 2'nin iddialı ismi Yiğit Yalçın süprize yer vermeyerek, beklendiği gibi birinci olurken en iyi final zamanını yaparak TSYD İzmir Şubesi’nin koyduğu ‘TSYD İzmir Birincisi’ kupasının da sahibi oldu. Yiğit'in babası Selçuk Yalçın oğlunun arkasında ikinci sırada podyum da yer buldu. Yıllar sonra tekrar parkura dönen Bahadır Sevinç ilk yarışında kategorisinde üçüncü oldu.

Kategori 3'de ise efsane otomobiller yeniden hayat buldu. Murat 124 ile yarışan Mustafa Nazik birinci, Murat 131 ile yarışan Tibet Arbak ikinci oldu. Ford Escort’ların da yarıştığı kategoride Mithat Diker, kopilotu Erdal Oral’ı 9 saniyelik farkla geçerek üçüncülük kupasını kazandı. 

Yarış da dereceye girenler kupalarını Aydın Otomobil Sporları Kulübü Başkanı Kuvvet Erim'in elinden aldı. Kupa töreninde konuşan Kuvvet Erim, “Ege Asal Metal ile birlikte sportif çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Mithat Diker'in bu yarışa olan maddi ve manevi katkıları ile çok güzel bir organizasyon oldu kendisine teşekkür ediyorum“ dedi.

İzmir Otokros Kupası'nın ikinci ayağı 1 Mayıs Pazar günü İzmir, Menderes Otokros Parkurunda yapılacak.