2016 İzmir Otokros Kupası ilk yarışı, 3 Nisan Pazar günü Aydın Otomobil Sporları Kulübü (AYOSK) tarafından Ege Asal Motor Spor Ralli Merkezi içerisinde yer alan Menderes Otokros Parkuru’nda organize edilecek.

800 metre uzunluğundaki toprak ve beton zeminli parkurda koşulacak olan 1. İzmir Otokros Yarışı, saat 10:30’da yapılacak idari kontrol ile başlayacak ve 12:00-13:15 saatleri arasındaki antrenman turları ile devam edecek. İzmir Kupası’nda sezonun ilk otokros yarışı 5 tur olarak 14:00-15:30 saatleri arasında koşulacak ve 16:15 de yapılacak ödül töreni ile son bulacak. Menderes Otokros Parkuru’nda yapılacak yarış öncesi Ege Asal Metal parkura 100 kişilik bir tribün ile start kulesi yaptırdı ve kapalı alanın çatısını yeniledi.

AYOSK Başkanı Kuvvet Erim, Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu ve Mithat Diker’in katkıları ile parkurun daha iyi hale getirildiğini belirterek “Yapılan çalışmalarla birlikte İzmir Otokros Kupası’nda uygulanacak yeni kurallar ile sporcu ve seyirci sayısını arttırmayı hedefledik.” açıklamasını yaptı.