Avrupa Ralli Şampiyonası’nın (ERC), Intercontinental Rally Challenge’ın (IRC) ve Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayaklarının koşulacağı uluslararası Istanbul Rallisi’nin kayıt listesi 58 ekibin katılımıyla tamamlı.

Her üç şampiyonanın ilk yarışları olması ve kayıt listesindeki sürpriz ve birbirinden ünlü isimler daha şimdiden İstanbul Rallisi’nin zevkli ve rekabeti yüksek bir yarış olacağının sinyallerini veriyor…

Sezonun bu ilk rallisi olan organizasyonda, Türkiye dahil 11 farklı ülkeden 20 yabancı ekip (İtalya, Fransa, Finliya, Bulgaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Macaristan, Belçika ve İran) yer alıyor. Kayıt listesinde yer alan isimlere baktığımızda Volkan Işık, Brice Tirabassi, Freddy Loix, Nicolas Vouilloz, Jan Kopecky, Krum Donchev, Michal Solowow, Giomenico Bosso, Luca Rosetti, Serkan Yazıcı ve Gilles Panizzi gibi çok ünlü ve birçok başarıya imza atmış olan yarışmacıları görüyoruz.
İstanbul Rallisi’nde Grup N Şampiyonası’nda 49 ve Grup A kategorisinde ise 9 ekip mücadele edecek. Süper 2000 Şampiyonası’nda 13, Süper 1600 Şampiyonası’nda ise 4 araç, kendi kategorilerinde finişe birinci gelmek için start alacaklar. Bilindiği gibi kural gereği WRC araçları burada start alamıyorlar.

Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonası’nın da ilk ayağının koşulacağı Istanbul Rallisi’nde, şampiyonayı takip eden Fiat Motorsports Türkiye, Castrol Ford Team Türkiye, Delta Sport, Lassa Rallye Team, Yurtiçi Kargo Rally Team, Parkur Racing ve ST Racing yanı sıra bireysel yarışmacılarda puan mücadelesine ortak olacaklar.

Üç ayrı şampiyonaya ev sahipliği yapacak Istanbul Rallisi, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu tarafından 4-6 Nisan 2008 tarihleri arasında İstanbul ve çevresinde gerçekleştirilecek.Sezonun bu ilk rallisi 4 Nisan Cuma günü Fenerbahçe Parkı girişinden saat 18:00’de verilecek seremonial startla başlayacak. İstanbul ve Kocaeli’ni kapsayan bir güzergahta toplam 711,87 km’lik bir parkurda toplam 15 özel etabın geçilmesiyle koşulacaktır. Rallinin kalbi ise her zaman olduğu gibi Pendik Servis Alanı’nda atacak. Ayrıca Sahil Yolu üstünde bulunan Servis Alanı ve diğer seyirci alanları ücretsizdir ve bu seyirci alanlarına da ücretsiz ulaşım sağlanacaktır.

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Pendik İlçe Belediyesi’nin katkılarıyla organize edilerek 6 Nisan Pazar günü saat 15:42’de finişe ulaşacak olan ve Eurosport ekranlarından canlı yayınla dünya ile buluşacak olan İstanbul Rallisi’ne tüm ralliseverleri bekliyoruz.