2008 Kıtalararası Ralli Şampiyonası’nın bitimine iki yarış kala Peugeot Markalar klasmanında şampiyonluğunu garantiledi. San Remo Rallisi’nde Nicolas Vouilloz ve Luca Rossetti’nin yönetimindeki Peugeot 207 Super 2000’ler, Peugeot’nun IRC’de şampiyonluk unvanını koruması için yeterli olan podyumun iki basamağına çıktılar. Bu yarış sonunda, aynı zama Luca Rossetti İtalya Şampiyonu olurken, Peugeot’ya da İtalya Markalar Şampiyonluğu’nu kazırdı.
İlk sekiz yarışın sonunda Peugeot toplam 131 puan aldı, bunun 81 puanı Belçika-Lüksemburg Peugeot ekibi ve 10 puanı da aynı zama Kronos tarafından hazırlanan 207 Super 2000 direksiyonunda Rusya Rallisi’nin galibi Hanninen tarafından elde edildi. Sadece 6 “Avrupa” yarışı sonucu Şampiyonada dikkate alındığından, en iyi 6 sonuçta elde edilen 103 puan şimdiden Peugeot’yu IRC 2008 IRC Markalar klasmanında erişilmez kılmaya yetiyor.

San Remo Rallisi’nde Peugeot Belçika-Lüksemburg Ekibi’nin iki pilotu Loix ve Vouilloz, yarışa sırasıyla 3. ve 4. sırada başladılar. Vouilloz daha başlangıçta Loix’nın önüne geçerek Luca Rossetti’ye yaklaştı ve onu da sondan üçüncü özel etapta geçip IRC liderliğini korumak amacıyla büyük bir atak yaptı. Vouilloz : “Yeni BF Goodrich lastiklerinin olağanüstü yan tutunmasına sonunda adapte oldum. Aldığım sonuçtan mutluyum. Pilotlar klasmanında toplam puanımı 4 puan daha artırdım, ancak bu önümüzdeki Valais yarışında yapacağım çalışmayı temelde değiştirmiyor.” diye açıklamada bulundu.
Gerçekten de, Valais ve Aralık ayında Çin’de olmak üzere şampiyonanın bitimine iki ralli kala, Peugeot Belçika-Lüksemburg ekibi daha uzun son deplasmana çıkmayacak.
Vouilloz’un 2008 Pilotları şampiyonluğunun yeniden kazanması Valais rallisini kazanması veya Basso’nun bu yarışta ilk ikiye girmemesi gerekecek. Bu son durumda, Nicolas Vouilloz, San Remo’da şanzıman sorunu yüzünden şanssızlık yaşayan ekip arkadaşı Freddy Loix’nın dayanışmasına güvenebilecek.
Peugeot Belçika-Lüksemburg ekibinin Genel Müdürü Jonathan Goodman “Hepimiz markamızla gurur duyuyoruz fakat aynı zama programımız ile ilgili Automobiles Peugeot’nun güvenini hak etmiş olmaktan da gurur duyuyoruz. Ekibimiz, Markalar Şampiyonluğu için gerekli olan puanların 80’ini aldı. IRC’de de 2008’in Peugeot’nun yılı olacağını hep söyledim. İlk amaca ulaşıldı. Şimdiden Valais’de Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazanmaya tamamen yoğunlaştık. Bir kez daha tüm ekibi kutluyorum.” şeklinde beya bulundu.

()FIA’nın ve IRC’nin yönetici makamlarının onayına tabii.
Luca Rossetti’nin üçüncüluğu kendisine İtalya Şampiyonu unvanını ve Peugeot’ya da sezonun sona ermesine bir yarış kala İtalya Markalar Şampiyonluğunu getirdi.

IRC Markalar klasmanı :
1. Peugeot 131 puan
2. Abarth 79 puan
3. Mitsubishi 10 puan
4. Volkswagen 5 puan

IRC Pilotlar klasmanı :
1. Vouilloz 60 puan
2. Basso 42 puan
3. Loix 39 puan
4. Rossetti 38 puan
5. Travaglia 19 puan

Kaynak: Peugeot Türkiye