Sezonun ilk rallisi olan ve üç ayrı şampiyonaya puan veren İstanbul Rallisi 14.25 km uzunluğundaki Deniz A1’in geçilmesi ile başladı. Günün ve yarışın bu İlk özel etabında 7 dakika 59.3 saniyelik zamanıyla en iyi dereceyi yarışın favorilerinden biri olan Peugeot 207 Super 2000 pilotuNicolas Vouilloz yaptı ve liderliğe yerleşti. Bu etabın ilk üç sırasında Peugeot pilotları yer alırken Fiat Punto Super 2000 pilotu Volkan Işık etap liderinin 4.8 saniye arkasında ve 4’üncü sırada finişe geldi.

19.70 kilometre uzunluğundaki 2’nci özel etap Darlık A1’i 11 dakika 23.3 saniyelik zamanıyla ilk sırada tamamlayan Luca Rosetti İstanbul Rallisi’nin yeni lideri oldu. Rosetti’den 3 sn daha kötü zaman yapan Vouilloz ise genel klasma da 2’nci sıraya geriledi.

Günün ilk sürprizi 2’nci özel etapta yaşı. Burada bir sorun yaşayan ve lastik patlatan Volkan Işık iseetap liderinin 3 dakika 12.5 saniye arkasında 41’incisırada finişe ulaştı ve genel klasma da 23’üncü sıraya kadar geriledi. 3’üncü özel etabı 4’üncü sırada bitiren Giomenico Basso da genel klasma 3’üncü sıraya yükseldi.

4’üncü özel etap öncesi genel klasma 3’üncü sırada olan ABARTHC. SPA pilotu Giomenico Basso bu özel etapta takla attı ancak kendi imkanlarıyla kurtularak yarışa devam etti. Bu takla ileetabı 49’uncu sırada tamamlayan Basso genel klasma 30’uncu sıraya geriledi.

İstanbul Rallisi’nde bir büyük sürpriz deSS5 Darlık A 2’de yaşı. 2 yıl aradan sonra parkurlara dönen Serkan Yazıcı yol dışına çıkarak yarış dışı kaldı. Sekizinci özel etapta iki lastik birden patlatan Brice Trabassi de yarış dışı kaldı. Yine aynı etapta lider Luca Rosetti4’üncü sırada finiş gördü .Günün 9’uncu ve son etabı olan Ballıca A 2’de 6’ncı zamanı yapan ve kaybettiği dakikaları toplayarak çıkışını sürdüren Volkan Işık ise genel klasma 7’nci sıraya yükseldi.

Oldukça heyecanlı bir mücadeleye sahne olan İstanbul Rallisi’nin birinci günü Luca Rosetti’nin liderliğinde sona ererken 2’nci sırada Dani Sola ve 3’üncü sırada Nicolas Vouillez onu takip ettiler.

Yarışın ikinci ve son günü olan 6 Nisan Pazar sabahı ekipler 09:53’de günün ilk etabı olan SS10 Ballıca B1’den start almaya başlayacaklar.