12 yıllık aranın ardından 03-04 Temmuz tarihlerinde Ankara Kahramankazan’da 47.’si koşulacak Hitit Rallisi için 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Ankara Otomobil Sporları Kulübü (ANOK) tarafından Kahramankazan Belediyesi ve Kahramankazan Kent Konseyi iş birliğiyle düzenlenecek Hitit Rallisi öncesinde çevre temizliğine dikkati çekmek amacıyla Güvenç göletinde bir farkındalık etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) yetkilileri, Kahramankazan Belediyesi ekipleri, Kahramankazan Kent Konseyi üyeleri ve ANOK üyesi üniversite öğrencilerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup katıldı. Çalışmalar kapsamında ralli güzergahı ve gölet çevresindeki cam ve pet şişeler, alüminyum kutular, sigara izmaritleri ile çok sayıda çöp ve atık toplanarak çöp torbalarına yerleştirildi.

Etkinliğe katılan TOSFED Kadınlar Komisyonu Başkanı Beyza Avcıoğlu, komisyon olarak gerek kadın sporcu yetişmesinde, gerek çevre duyarlılığındaki sosyal sorumluluk projelerinde önemli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Bugün Kahramankazan Belediyesi ve ANOK’un düzenlediği “Geleceğimizi Topluyoruz” etkinliği çok değerli ve önemli. Gerçekten ismiyle belli ediyor kendini. Birlikte olmak için İstanbul’dan seve seve koşa koşa geldim ve hakikaten enerji buldum. Ama ne yazık ki bu canım güzel göletimizi mesire yerini insanlar bir yandan keyfini sürerken bir yandan kirlettiklerini görmek hakikaten çok üzücü. Atatürk’ün de dediği gibi bu vatan çocuklarımızın ve torunlarımızın cennet olarak yaşayacakları bir vatan olmalıdır. Biz de bunun için el birliğiyle elimizden geleni yapıyoruz ve herkesten de bu duyarlılığı bekliyoruz.” dedi.