Borusan Otomotiv Motorsport takımı sporcuları Ali Türkkan ve Yağız Gedik, 21 ülkeden 25 takım ve 44 otomobili kullanan toplam 85 pilotun katılımı ile gerçekleşen GT4 European Series ilk ayak yarışları için Belçika’da, Zolder Yarış Pisti’ndeydi.

6 ayak ve birer saatlik 12 yarıştan oluşan şampiyonanın her yarışında 2 pilot koltuğa geçiyor. Formasyon turunun ardından hareketli start ile başlayan yarışta start alan pilot, 25. ve 35. dakika arasında yapılan ve otomobilin pite giriş ve çıkışı dahil toplam 95 sn içerisinde gerçekleşmesi gereken pit stop sırasında direksiyonu takım arkadaşına devrediyor. İki yarışın start gridleri ise her yarış için önceden yapılan iki ayrı sıralama seansı ile belirleniyor.

Gedik ve Türkkan ile ve yeni BMW M4 GT4 ile katıldığı yarışta genç pilotlar sıralama turlarında ilk yarışta 25. , ikinci yarışta ise 15. sıradan start alma hakkını elde ettiler. İlk yarışta start alan Yağız Gedik, 14. tura kadar 20. sıraya yükseldi. 15. turda spin atarak 23. sıraya düştü ve ardından 16. turda 22. olarak pit stopa girdi. Otomobili devralan Ali Türkkan 19. sıraya kadar yükseldi. 32. turda Ali, rakibinin talihsiz teması ile 4. virajda pist dışına çıkarak bariyerlere çarptı ve hasar alan otomobili nedeni ile yarışı terk etmek zorunda kaldı. Borusan Otomotiv Motorsport’un tecrübeli teknik ekibi sıkı bir çalışma ile otomobillerini 2. yarış için yeniden piste çıkmaya hazır hale getirmeyi başardı.

İkinci yarışta renkli start gridinde bu kez Ali Türkkan vardı. 15. sırada start alan Ali ilk turda 19. sıraya geriledi. Aynı sırayı koruyarak pit stopa giren Ali’den direksiyonu Yağız devraldı. İdeal pit stoplarında 10 saniyelik bir gecikme yaşayan ve bu nedenle pitte bir sıra kaybeden takım, yarışı 23. sırada bitirdi. Pilotların yarış kariyerlerine göre FIA tarafından sırası ile Gold, Silver ve Bronz olarak kategorize edildiği ve yarış sonucunda da gruplarındaki sıralamaya göre kupa ve puan aldıkları yarışta, Türk sporcular en yüksek katılımın olduğu Silver grubunda 13. sırada finişe ulaşarak ilk yarış için iyi bir sonuç elde etmiş oldular.

Genç ve yetenekli pilotlarının spor kariyerlerine uluslararası deneyim eklemelerini amaçlayan Borusan Otomotiv Motorsport takımının bir sonraki yarışı, 3-6 Mayıs tarihlerinde İngiltere’nin Brands Hatch Pisti’nde gerçekleşecek.