08-10 Ekim 2021 tarihlerinde T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İstanbul’da düzenlenen Formula 1 Rolex Türkiye Grand Prix’si, başarılı bir sportif organizasyon ile geride kaldı. 2005’ten bu yana 9. kez ülkemizde gerçekleştirilen yarışı Mercedes AMG’nin Fin pilotu Valtteri Bottas kazanırken Red Bull Racing Honda pilotları Max Verstappen ikinci ve Sergio Perez de üçüncü olarak podyumu tamamlayan isimler oldular. Ferrari pilotu Carlos Sainz Jr.’ın ‘Günün Pilotu’ seçildiği yarışın ardından Verstappen şampiyonada 6 puan farkla rakibi Lewis Hamilton’ın önüne geçti.

Yarışı ilk sırada tamamlayan Bottas ve ikinci Verstappen’e kupalarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Sayın Mustafa Şentop takdim ederken, üçüncülüğü kazanan Perez’in kupasını da Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı verdi.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Eren Üçlertoprağı, Formula 1 Rolex Türkiye Grand Prix’si ardından yaptığı açıklamada; “T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önderliğinde gerçekleşen ve sportif sorumluluğunu üstlendiğimiz Türkiye Grand Prix’sini başarılı bir organizasyonla geride bıraktık. Farklı illerden gelen yaklaşık 800 kişilik bayrak gözetmenleri, müdahale gözetmenleri, yangın gözetmenleri, teknik kontrol grubu, tıbbi müdahale ekibimiz ve organizasyona destek veren AFAD, 112, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekibi gibi özel donanımlı ekipler ile koordine olarak yoğun bir hazırlık dönemi geçirdik. Hafta sonu da sportif kadromuz ve yarışın asıl kahramanları olan gönüllü gözetmenlerimizle, olumsuz hava şartlarına rağmen daha önceki yıllarda olduğu gibi yarışı başarıyla organize ettik. Bu büyük organizasyonda, pist yönetimi tarafından bize yaşatılan tüm olumsuzluklara rağmen canla başla çalışan ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.