2008 Arkas Otomotiv Türkiye Ralli Şampiyonası’nın altıncı ve son ayağı olan, Ford Otosan 26. Kocaeli Rallisi 01- 02 Kasım tarihlerinde Ford Otosan’ın ana sponsorluğunda Kocaeli Otomobil Sporları Derneği( KOSDER) tarafından gerçekleştirildi. Nefes kesen mücadeleyi Lassa Rally Team’den Serkan Yazıcı-Egemen Ertük ikilisi kazı. Rallide ikincilik basamağına ST Racing’den Uğur Soylu – Fatih İnan ikilisi, üçüncülük basamağına ise Yurtiçi Kargo Rally Team’den Dağhan Ünlüdoğan- Ahmet Sami Can ikilisi çıktı.

Bu son ayak yarışı ile beraber 2008 Arkas Otomotiv Türkiye Ralli pilotlar şampiyonu da belli olarak, şampiyon isim Lassa Rally Team’den Serkan Yazıcı oldu.

Tamamı toprak parkurlarda 128.40’ı özel etap olmak üzere toplamda 376.27 km olarak koşulan rallide, 4’ü Mahalli, 7‘si Klasik olmak üzere toplam 46 ekibin start aldığı Ford Otosan 26. Kocaeli Rallisinde 28 ekip finişe gelebildi. Ralli, 1 Kasım Cumartesi günü saat 11.00’de Kocaeli Valisi Sn. Gökhan Sözer ve Ford Otosan Genel Müdürü Sn. Michael Flewitt’in verdiği start ile başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. İbrahim Karaosmanoğlu ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Güler Sabancı’nın yanı sıra Kocaeli Emniyeti, Ford Otosan, Arkas Otomotiv, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türk Telekom ve Outlet Center’ın üst düzey yetkililerinin de verdikleri startla son derece güneşli ve güzel bir havada gerçekleşen start törenine yoğun bir seyirci kitlesi büyük bir coşkuyla eşlik etti. Aynı zama Lassa Rally Team takım direktörü Sn. Volkan Işık’ın, Sn. Güler Sabancı’ya geçtiğimiz sezonun ‘’Takımlar Birinciliği’’ kupasını takdim etmesi de Sn. Sabancı için hoş bir sürpriz oldu.

Ford Otosan 26. Kocaeli Rallisi’nin birinci günü, Orman ve Çenedağ özel etaplarının ikişer kez, Ford Otosan özel etabının da bir kez geçilmesi ile tamamlı. İlk gün Lassa Rally Team’den Mehmet Besler ve takım arkadaşı Serkan Yazıcı arasındaki kıyasıya mücadelenin sonunda kazanan isim Mehmet Besler oldu. Günü Serkan Yazıcı ikinci sırada, Fıat Motorsporları’ndan Fatih Kara ise üçüncü sırada tamamladı.

İkinci günün sonunda ise Ford Otosan 26. Kocaeli Rallisi kazananlar belli olup podyumdaki yerlerini alırken çeşitli nedenlerden dolayı yarış dışı kalan ekipler arasında ilk günü lider olarak tamamlayan Mehmet Besler- Erkan Güleren ikilisi vardı. İkili ilk özel etabın sonunda takla atarak yarış dışı kalırken, Serkan Yazıcı ile şampiyonluk mücadelesine giren Fatih Kara’da günün üçüncü etabında yoldan çıkarak sağ arka lastiklerini koparınca yarışa devam edemeyen bir diğer isim oldu.

Ford Otosan 26. Kocaeli Rallisi’nde, genç sürücüler birinciliğini kazanan isim 1 kapı numarası ile start alan Adil Küçüksarı olurken, Bayan sürücülerde kazanan ekip de Berna Aksoy – Belma Çelik ikilisi oldu. N3 sınıfını da,Castrol Fiesta Sporting Trophy klasmanını da ilk sırada tamamlayan bayan ikiliyi son etapta elektrik arızası yaşayan Burcu Çetinkaya – Çiçek Güney ikilisi takip etti. Çetinkaya, bu sonuçla Castrol Fiesta Sporting Trophyde şampiyonluğunu ilan etmiş oldu.

Ralli sonrasında yapılan basın toplantısına katılan ekipler genel olarak Ford Otosan 26. Kocaeli Rallisi’ni çok beğendiklerini, özellikle 24.70 km.olan Aytepe özel etabının zorlu ama bir o kadar da keyifli ve heyecanlı olduğunu dile getirerek, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ettiler.