Mikko Hirvonen’in geçtiğimiz yarışlardaki yükselen form grafiği kendi evindeki rallide de devam etti ve Fin pilot Finlandiya’dan da galibiyetle ayrıldı. Kariyerinin onuncu ralli zaferine ulaşan Ford pilotu, ayrıca bu sezonki üst üstte üçüncü galibiyetini elde etmiş oldu.

Geride kalan Polonya Rallisi’nde şampiyona liderliğini Hirvonen’e kaptıran Sebastien Loeb ise Finlandiya’dan liderin 25 saniye gerisinde ikinci ayrılarak puan farkının 3’e çıkmasına engel olamadı.

Hirvonen’in takım arkadaşı Jari-Matti Latvala, Loeb’un 24.8 saniye gerisinde üçüncü olarak podyuma çıkarken, Citroen’den Dani Sordo kariyerinin en iyi sürüşlerinden birini gerçekleştirdi ve Latvala’nın 16.2 saniye gerisinde ralliyi dördüncü sırada tamamladı. Böylece markalar klasmanında pozisyonlarını koruyabilmek adına Citroen takımı ralliyi yüksek pozisyonlarda tamamlamış oldular.

Geçtiğimiz yıl ilk kez bir WRC otomobiliyle bu ralliye katılıp 7’nci olarak büyük başarı sergileyen Matti Rantanen, WRC otomobiliyle ikinci kez katıldığı bu yarışı da 5’nci sırada tamamlayarak dikkatleri üzerine çekti. Yine WRC otomobiliyle ilk kez bir ralliye katılan Sebastien Ogier de yarışı altıncı olarak tamamladı.

Yerel sporculardan Jari Ketomaa da Subaru Impreza WRC ile katıldığı ilk yarışında Ogier’in 49 saniye gerisinde finiş gördü. Sürücüler klasmanındaki son puan ise bu Finlandiya Rallisi’nde ilk kez puan kazanan Stobart Ford pilotu Matthew Wilson’a gitti.

Ayrıca sezonun son J-WRC kategorisindeki yarışı olan Finlandiya Rallisi’ni Martin Prokop kazanırken, Çek sürücü buradan kazandığı puanlarda klasmandaki şampiyonluğunu da ilan etmiş oldu.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun sondan 3’ncü ayağı Avustralya’da 4-6 Eylül tarihlerinde koşulacak.