Ralli tutkunlarına profesyonel bir takımın parçası olarak yarışma imkanı sunan, Türkiye’nin tek ralli kupası Fiesta Rally Cup, 22-23 Nisan tarihlerinde İzmir’de gerçekleşen Saygılı Rulman Ege Rallisi ile başladı. Farklı kategorilerden toplam 15 aracın yarıştığı Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağını Fiesta R2T ,ile yarışan Ümitcan Özdemir-Batuhan Memişyazıcı ikilisi birinci sırada tamamlamayı başardı. Fiesta R2 ile yarışan Cem Alakoç-Yusuf Çelik ikilisi ikinci olurken, Fiesta ST ile Onur Çelikyay-Uğur Çelikyay kardeşler de üçüncü oldular.

Pirelli, Yemekhane, Gürsoy ve Mollwax tarafından desteklenen kupada Fiesta ST, Fiesta R2 ve Fiesta R2T olmak üzere farklı teknik özelliklere sahip üç nesil Ford Fiesta yarışıyor.

Genel klasman dışında bu alt sınıf birincilerinin de ödüllendirildiği Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağını başarıyla tamamladıklarını belirten Ford Motorsport Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, yarışla ilgili şunları söyledi: “Uzun zamandır hazırlığını yaptığımız Fiesta Rally Cup’ın ilk ayağında 3 ayrı grupta kıyasıya mücadele veren 15 yarışmacımızı tebrik ediyorum. Sporcularımız fabrika takımı ölçüsünde teknik destek, yedek parça, araç ayarları hakkında bilgi alma imkanına sahip oldu. Ayrıca, Ford’un yurt dışında yarışan sporcularının sahip olduğu bilgi ve deneyimden yararlanarak, sunulan diğer tüm imkanlardan faydalanma fırsatını ilk kez tattılar. Geçmiş yıllarda çok sayıda şampiyon sürücü yetiştiren Ford Motorsport Türkiye’nin hayata geçirdiği yeni Fiesta Rally Cup formatının Türk Motorsporları camiasına önemli bir katkı sunacağına gönülden inanıyorum”

Ford Fiesta ralli otomobilleri sadece kendi içlerindeki özel şampiyonada yarışmakla kalmıyor, Türkiye Ralli Şampiyonası içinde ayrı bir kategori olarak koşulan iki çeker (önden çekişli) sınıfında da mücadele ediyor. Sezonun ilk yarışı Ege Rallisi’nde bu kategoride ilk üç sırayı elde eden Fiesta ile yarışan ekipler, iki tekerlekten çekişli sınıfta Ford markalı araçlarla rakipleri karşısında büyük üstünlük sağlamayı başardı. Fiesta Rally Cup’ın ikinci ayağı 1-2 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek Çanakkale ESOK Rally ile devam edecek.