2009 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci ayağı olan ‘’ Ege Rallisi ‘’, Ege Otomobil Sporları Kulübü (EOSK) tarafından 23-24 Mayıs 2009 tarihinde İzmir’ de organize edilecek.

Ege Rallisi´nin bugün Forum Bornova’da gerçekleştirilen basını bilgilendirme toplantısında EOSK Başkan Yardımcısı ve Ralli Koordinatörü Enis Alpsoy ile Forum Bornova Genel Müdürü Doğan Alpan geçen yıl başlayan işbirliğinin artarak devam ettiğini ve bu doğrultuda Ege Rallisi´nin startının yine Forum Bornova´dan verileceğini söyledi.

Startın Cumartesi günü saat 19:00’da Forum Bornova´dan verileceği rallinin show standları servis alanı ve aktiviteleri Levent Marina yanındaki Kent ormanının 1.otopark alanında olacak. Rallinin kontrol merkezi Hotel Princess aynı zamanda Pazar günü yapılacak ödül törenine de ev sahipliği yapacak.

Bu yıl İzmir’de düzenlenecek tek ralli olan Ege Rallisi’ne İzmir Valiliği ile birlikte Gençlik Spor İl Müdürü Sabri Sadıklar ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tam destek veriyor. Yaklaşık 40 otomobilin start alması beklenen Ege Rallisi’nde, ekipler 101 km’si özeletap olan yaklaşık 310 km uzunluğundaki asfalt parkuru geçecekler.

Ulusal yarışa ek olarak yapılacak mahalli yarışta ise sürücüler toplam 51 kilometrelik özel etapta yarışacak. Ege Rallisi´nin startının verileceği Forum Bornova’da 15 Mayıs´ta başlayan ve 24 Mayıs´a kadar sürecek ralli show etkinliklerinde birçok firmanın en son model otomobillerini yakından görmek ve test sürüşüne katılabilmekte mümkün olacak.

Beyler, Seferihisar, Efemçukuru, Çatalca ve Menderes güzergahlarında gerçekleştirilecek olan rallide, 8 özel etap geçişi yapılırken, geçtiğimiz senelerde kullanılan ve Seferihisar’ın yakınından geçen özel etap ikiye bölünerek Beyler ve Gödence olarak geçilecek. Ekipler 23 Mayıs´ta Forum Bornova´da verilecek startın ardından İnciraltı´daki servis alanına gidecek. 24 Mayıs Pazar sabahı erken saatlerde parkura çıkaçakekipler, aynı gün saat 15.20’ de Balçova’ da İzmir Kent Ormanın’da finiş görecek ve Ege Rallisi saat 18.00’ de Hotel Princess’ deki ödül töreniyle sona erecek.