Yeni parkuruyla sporseverlerin karşısına çıkacak 27. Ege Rallisi’nin tanıtım toplantısı Kaya Thermal Convention Center’da düzenlendi. Toplantıya TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı ile sporcular Yağız Avcı, Murat Bostancı, Burak Çukurova, Ege Otomobil Sporları Kulüp Başkanı Ömer Yüce ve organizasyonun ana sponsoru Saygılı Rulman adına Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı katıldı.

EOSK Başkanı Ömer Yüce İzmir’de gelenekselleşen 27’inci Ege Rallisi için özel bir çalışma yürütüldüğünü belirterek ralliyi yeni parkuruyla sporseverlere ulaştıracaklarını söyledi. Önceki yıllarda Seferihisar ve çevresinde yer alan parkurun şehrin ulaşılabilir noktalarında sürprizlerle koşulacağını ifade eden Yüce, otomobil sporlarının İzmir’in kalbine ineceğini ifade etti. Yüce “Ege Rallisi 2017 farklı bambaşka bir parkurda başlayacak. Ezber bozacağız… Sporcu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Genel detayları hepinizle paylaşacağız en kısa süre içinde” ifadelerini kullandı.

Ege Rallisi’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da sezonun açılış yarışı olduğunu ifade eden TOSFED Başkanı Serkan Yazıcı “Ege Rallisi benim en sevdiğim yarışlardan bir tanesidir. Bu sene parkuru değişti ve eminim ki herkes için çok keyifli bir yarış olacak. Herkesi yarışa bu aslanları seyretmeye davet ediyorum. Eğer hepimiz bir olursak bu spor çok daha ilerilere gidecek.” açıklamasını yaptı.

Ralli kariyerinde iki kez Ege Rallisi birinciliği yaşayan BC Vision Motorsport pilotu Burak Çukurova İzmir parkurunun kendisi için her zaman özel bir yer taşıdığını söyledi. Çukurova “İzmir her zaman bizim için özel oldu. Bu benim kariyerimdeki 17. İzmir rallim olacak. Etaplarıyla ortamıyla sezonun ilk yarışı olmasıyla benim için yeri hep farklı oldu. Organizasyonda değişik etapların olması bize ayrıca değişik bir heyecan da veriyor. Bu sezon en heyecanlı ve zor yarışı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Ege rallisinin yeni bir parkura taşınmasını heyecanla beklediklerini söyleyen Castrol Ford Team Türkiye pilotu Murat Bostancı “Ege rallisinin yeni bir parkurla başlaması gerçekten heyecan verici. Yıllardır aynı parkurdaydı.  Bir kere toprakta yapıldı Kuşadası’na taşındı ama yeni parkura taşınması herkes için yeni bir deneyim olacak. Türkiye şampiyonasına yeni etapların kazandırılması gerekiyordu. Kulübe de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

2016 Türkiye Ralli Şampiyonu olan Neo Motorsport pilotu Yağız Avcı “Klasik Ege rallisi parkuru zaten çok sevdiğim bir parkurdu. Bu sene yeni parkur düzenlenmesi dolayısıyla çok heyecanlıyım tabi ki. Bizde programımızı oluşturduğumuz takdirde detayları öğrenmek istiyoruz. Herkese başarılar diliyorum Emeği geçen herkese teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı, “TOSFED başkanımız Serkan Yazıcı bey ve Ömer Tolon beye teşekkür ediyoruz. Kendileri bu yıl Ege rallisinde ana sponsor olmamız teklifinde bulundular. Ben de şeref duydum. Çünkü bölgemizde yapılacak herhangi bir sportif aktivite, kendi organizasyonumuz bizi ziyadesiyle mutlu eder. Çünkü güzel İzmirimizin çok daha güzel çalışmalara, organizasyonlara ihtiyacı var. İzmirimizin reklamının bu yönde olmasında fayda görüyorum” dedi. Önceki yıl Seferihisar’da koşulan parkura da ev sahipliği yaptıklarını anımsatan Saygılı, parkurun değişmesiyle heyecanın daha da arttığını dile getirerek “Geçen sene 26. Ege rallisinde ana sponsor olmuştuk. O organizasyon Seferihisar tarafında olmuştu ve bu sene parkurun Kemalpaşa bölgesinde olmasına karar verdik.  Bizler Saygılı Rulman olarak bu ralliye mümkün olduğunca ev sahipliğini en güzel şekilde yapmaya talibiz ve yapacağız” diye konuştu. İzmirlilerin otomobil sporlarına ilgisini son derece olumlu gördüklerini dile getiren Saygılı kendisinin de katıldığı şampiyonalarda izleyicilerin ilgisinden memnun olduklarını dile getirerek “İzmirliler bu tür spor faaliyetlerine çok ilgili. Geçen yıl çok güzel bir katılım oldu. Yaptığımız araştırmalarda Kemalpaşa tarafında bu tür etkinliklere ilginin hayli fazla olduğunu gördük. Kemalpaşa Belediye Başkanımız ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuda gereken ilgiyi ve desteği vereceğini ifade ettiler. Belediye otobüsleriyle izleyicileri parkurlara taşıyacağız. İzmir için çok renkli bir hafta sonu olacağına inanıyorum. 22-23 Nisan'da İzmir’e güzel bir imza bırakarak organizasyonu kazasız belasız temizce bitireceğiz” ifadelerini kullandı. Rallinin finiş seremonisinin Türkiye için çok özel bir güne denk geldiğini ifade eden Saygılı, çocuklara özel programların hazırlıklarının sürdürüldüğünü söyledi. Saygılı, “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu önder Atatürk’ün o günü en güzel şekilde çocuklara armağan etmişti. Kendisi de ‘Sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim’ sözüyle spora ve sporcuya verdiği önemi dile getirmişti. Onun mirasına yakışır bir yarışla Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramını kutlayacağız. Hem çocuklarımızın gönlünü alacağız. Cumhuriyet ve demokrasinin merkezi İzmir’de çocuk bayramını çocuklarımıza en güzel şekilde yaşatacağız” şeklinde konuştu.

21-23 Nisan tarihlerinde İzmir’de koşulacak Ege Rallisi aynı zamanda sezonun ilk yarışı özelliğini taşıyor. 27’inci kez düzenlenen organizasyonda 500 kişi görev alacak ve 21 Nisan akşamı Bornova'da gerçekleştirilecek seremonik start ile başlayacak. 5 binin üzerinde izleyicinin canlı takip etmesi beklenen organizasyon 9 etap ve 110’u özel olmak üzere toplam 450 kilometrelik parkurda koşulacak. Yarış, Türkiye Ralli Şampiyonası'nın yanısıra Türkiye Historic Rally Şampiyonası ile Renç Koçibey Ralli Kupası'na da puan verecek…