Aydın Otomobil Sporları Kulübü (AYOSK) tarafından düzenlenen 2022 Ege Kupası’nın dördüncü yarışı olan Dokuz Eylül Rallisi, 5 ayrı kategoride 17 ekibin katılımıyla gerçekleştirildi. Yahşelli ile Emiralem Barajı arasındaki 5,60 km uzunluğundaki Yahşelli özel etabının dört kez geçilmesinden oluşan ralli saat 18.45 de start aldı ve 24.00’da son buldu.

Subaru Impreza GC8 ile oldukça yüksek bir performans ile yarışan Orhan Gül-Alp Atak ikilisi geceyi Kategori 4’de ilk sırada tamamladı. Subaru Impreza WRX ile yarışan Özgür Yürük-Serkan Şahiner de bu kategorinin ikincisi oldu. Yarışın favori isimlerinden Levent Şapçılar-Özden Yılmaz ikilisi ikinci etapta Ford Fiesta Rally3 otomobilleri ile takla atarak yarış dışı kaldı. Bu kazanın ardından ikinci özel etap iptal edildi.

Kategori 3’de yeni otomobilleri Fiat Egea ile start alan Gürol Baranlı-Alperen Tetik birinci olurken diğer bir Fiat Egea’lı Osman Ceylan-Batuhan Doğan ikiliside ikinci olurken Peugeot 106 GTI ile yarışan Sinan Yardım Edici-İpek Tuğşe Özdemir ikilisi üçüncü oldu.

Ankaralı beş ekibin yer aldığı rallide Kategori 2’de İzmirli sporcular kürsüde yer aldı. Geçtiğimiz günlerde yapılan dünyanın en zorlu yarışlarından biri olan 2800 kilometrelik TransAnatolia rallisinde sınıfında birinci olan Mithat Diker-Erdal Oral bu sezonun tek gece rallisi olan Dokuz Eylül Ralli’sinde de birinci olarak kürsüye çıktı. Fiat Palio ile yarışan iki ekipten Hakan Akman-Alp Arıca ikinci, Erdal Oral-Funda Oral üçüncü oldu.

Kategori 1’de Ford Fiesta R1 ile yarışan günün favori ekibi Kemal Çetinkaya-Tolga Tezeken birinci oldu. Otomobil sporları içerisinde 30 yılı aşkın süredir aktif sporcu olan Aydın Milletvekili Kuvvet Erim kopilotu Ozan Cihan Doğan ile bu kategorinin ikincisi oldu. Fiat Palio ile yarışan Mustafa Nazik-Süleyman Yanar’da bu yılın tek gece rallisini üçüncü sırada tamamladı. Kadınlar kategorisinde Yasemin Erikli birinci olurken, Kadın kopilotlar sıralamasında Nurdan Bigeç üçüncü, İpek Tuğşe Özdemir ikinci, Funda Oral birinci sırada yer aldı.

Dokuz Eylül Rallisi ile dört ayağı geride kalan 2022 Ege Kupası’nin final yarışı Koçarlı Tırmanma 7-8 Ekim tarihlerinde Aydın ilinin Koçarlı ilçesinde bulunan Adnan Menderes Kent Ormanı içerindeki 5 kilometrelik parkurda yapılacak.