Ralli parkurlarında sayısız zafer ve şampiyonluklara imza atan Castrol Ford Team Türkiye, art arda 6. kez Türkiye Ralli Takımlar Şampiyonu oldu. Takım bu sezon ekip olarak gösterdiği üstün performansın sonucu olan şampiyonluğu, düzenlenen özel bir gecede kutladı.

Tüm sponsorlar, takım çalışanları, pilotlar ve basın mensuplarının katıldığı gecede konuşma yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün “Türkiye Ralli Şampiyonası'nda, Castrol Ford Team Türkiye olarak yine başarılı bir sezon geçirdik. Ekibimiz, aralıksız olarak 6’ncı kez şampiyonluk kupasını evimize getirerek geleneği devam ettirdi. Tüm pilotlarımızı, bize bu gururu yaşattıkları için, Ford Otosan ailesi adına tebrik ediyor, içtenlikle kutluyorum. Türkiye’nin ihracat lideri Ford Otosan ruhuna uygun olarak bundan sonra odağımızı Avrupa’ya çeviriyoruz.” dedi.

Gecede söz alan TOSFED Başkan Vekili Eren Üçlertoprağı da "TOSFED yönetimi olarak otomobil sporlarındaki kalite, rekabet ve ilgiyi arttırmak adına yaptığımız girişimlerle hedeflerimize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Genç sporcuların yetişmesi için farklı illerde yerleşik pistler oluşturulması ve sporun ülke geneline yayılması için yaptığımız çalışmalardan da olumlu sonuçlar almaya başladık. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra ülkemizi uluslararası arenada temsil eden gençlerimize destek için de, devlet ve bakanlık düzeyindeki girişimlerimiz devam ediyor. Bu kapsamda Castrol Ford Team Türkiye'nin uluslararası alanda elde ettiği başarıları bu açıdan çok önemsiyor ve takdirle karşılıyoruz. Şampiyon takımın tüm sporcularını, sponsorlarını, idari ve teknik tüm ekibini kutluyoruz. Bu ekibin 2017 sezonunda Avrupa Ralli Şampiyonası’nda bayrağımızı gururla dalgalandıracağına inancımız tamdır. " açıklamasını yaptı.

Castrol Ford Team Türkiye, 2016 sezonunda Türkiye’de olduğu kadar Avrupa Ralli Şampiyonasında da başarılı sonuçlara imza attı: Katıldığı 7 yarış ile Avrupa Ralli ERC3 Takımlar Şampiyonu olurken, Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi Fiesta R2T ile aynı sınıfta üçüncülüğü, Onur Vatansever ise Co-Pilotlar Şampiyonasında birinciliği elde etti. Bu yılı, 2017 ve 2018 sezonlarına hazırlık olarak değerlendiren Castrol Ford Team Türkiye üç genç ekibi olan Murat Bostancı-Onur Vatansever, Buğra Banaz-Burak Erdener ve Ümit Can Özdemir-Sevilay Genç ikilileri ile takım olarak Avrupa Ralli Şampiyonasının bazı yarışlarında yer aldılar.

2017’den itibaren Avrupa Ralli Şampiyonasına odaklanacak olan Castrol Ford Team Türkiye, Murat Bostancı-Onur Vatansever ile Ford EcoBoost 1.6L turbo beslemeli motora sahip, 4 tekerlekten çekişli R5 otomobilleriyle ERC sınıfında mücadele edecek. Takımın diğer pilotları 1.0 Fox EcoBoost 998cc motora sahip R2T araçlarıyla ERC3, yani iki çeker kategorisinde dönüşümlü olarak Türkiye’yi temsil edecekler. Takımlar şampiyonasındaki yeni kurallar ile bu iki kategoride elde edilen dereceler ortak puan olarak ele alınacak ve toplanarak tek bir Avrupa Ralli Takımlar Şampiyonu çıkacak. Halihazırda Avrupa’daki bu uyarlamaya uygun ilk takım olma özelliğini taşıyan CFTT takımı, Türkiye’yi Avrupa’da en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor.