Türk motorsporlarının yeni serisi Marmara Baja Kupası, İstanbul Park Spor Kulübü (İPSK) tarafından 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen 1.ayak yarışı ile başladı.

İki gün süren yarışta dört özel etabı geçerek finişe ulaşabilen ekipler toplamda 211,79 km’yi geride bıraktılar. Toplam 3 yarıştan oluşan Marmara Baja Kupası 1. ayakta genel klasman birincisi Kenan-Harun Çarpışantürk ekibi olurken, İrfan Özdemir-Engin Başkurt ikilisi ikinci ve Kubilay Tüfekçi-Bülent Gültekin ikilisi de üçüncü sırayı elde ettiler.

Her iki gün de etkili yağış parkuru ağırlaştırdı ve ekipler kadar araçlar için de son derece zorlayıcı etapları baja ruhuna uygun hale getirdi. İlk gün 25 aracın start aldığı yarışın ikinci gününde etaba çıkabilen araç sayısı 20 oldu. SSV, TH1 ve TH2 olmak üzere üç farklı klasmanda yarışılan kupada SSV klasmanının birincisi Yağız Birinci-Armağan Özdemir, TH1 klasmanı birincisi İrfan Özdemir-Engin Başkurt ve TH2 klasmanı birincisi de Kenan Çarpışantürk -Harun Çarpışantürk oldu.

2018 Marmara Baja Kupası’nda sezonun ikinci yarışı Baja Apolyont Bursa Alternatif Sporlar Kulübü (BASK) tarafından 01-02 Aralık tarihlerinde Bursa’da düzenlenirken, üçüncü ve son yarış da 15-16 Aralık tarihlerinde İstanbul Offroad Kulübü (İSOFF) tarafından İstanbul’da gerçekleştirilecek.