Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın altıncı ayağı olan Kemer Akpınar Tırmanma Yarışı, 06-07 Eylül tarihlerinde Burdur’un Kemer ilçesinde organize edildi.

6 Eylül Cumartesi günü teknik kontrolle başlayan organizasyonda, TOSFED Başkanı Metin Çeker, sporcular ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile birlikte Burdur Gölü´ne sembolik olarak su döktü. Daha sonra sporcular, göl önünde ´Biz yarıştık Burdur kazansın´ pankartı açtı.

Kısa adı AMK olan Antalya Motorsporları Kulübü tarafından 4.8 km. uzunluğundaki parkurda 3 çıkış olarak koşulan yarışta; Kategori 1´de Citroen Saxo VTS ile yarışan Ülkü Motorsport sporcularından Engin Apaydın birinciliği kazanırken, Eskişehirli sporcu Melih Tarhan ikinciliği elde etti.

Kategori 3´de yine Ülkü Motorsport sporcuları podyumda yer aldı. Honda Civic Type-R ile İzmirli sporcu Tunç Tuncer birinciliğin sahibi olurken, onu Antalya’dan Ford Fiesta ST ile Taner Canbolat ikinci ve yine Ford Fiesta ST ile Antalya’dan Kaan Kocatekin üçüncü olarak izledi.

Kategori 4´de, antrenman çıkışında İsa Karol’un kazası ile tek yarışmacı olarak kalan Pegasus Racing´den Antalyalı sporcu Kenan Balaman Fiat Palio ile birinciliğin sahibi oldu.

Kategori 5´te Atlantis Racing Team´den Renault Clio Sport ile Ayhan Germirli birinci, Ülkü Motorsport´tan Honda Civic Type-R ile İsmet Toktaş ikinci ve yine aynı takımdan Mitsubishi Lancer EVO IX ile Murat Altıntaş üçüncü olarak podyumu oluşturdular. İzmirli sporcu Ayhan Germirli, 03.56:371’lik çıkışı ile günün en iyi zamanını kaydetti.

Kategori 6´da Ülkü Motorsport´tan Ümit Ülkü Porsche 997 GT3 ile birinciliğe uzanırken, aynı takımdan Opel Astra GSI ile Galip Atar ikinciliği kazanan isim oldu.

2014 Türkiye Tırmanma Şampiyonası 08-09 Kasım tarihlerinde Ankara Otomobil Sporları Kulübü tarafından düzenlenecek final yarışı ile sona erecek.