Milli sporcularımız Berkay Besler ve Yiğit Çetin, FIA Karting Academy Trophy 1. ayağı için 14-15 Haziran tarihlerinde Belçika’nın Genk pistindeydi… Bu prestijli kupada ülkemizi Yiğit Çetin ile birlikte temsil eden Berkay Besler, final yarışında 4. oldu. Ön eleme yarışlarında elde ettiği puanlarla Berkay Besler hafta sonunu 3. olarak tamamlamış oldu.

32 ülkeden 13-15 yaş arasındaki 54 sporcunun katılımıyla düzenlenen yarışta, Yiğit Çetin yarışı ilk 25 içinde tamamlama hedefi ile start aldı. Çetin, yaşadığı mekanik problemler ve talihsizlik sonucunda finale kalma şansını kaçırararak Trophy’nin birinci yarışını ilk 40 içinde bitirdi. İlk yarışa 30uncu sıradan başlayan Yiğit Çetin başarılı bir startın ardından ilk tur içinde 19.luğa kadar yükselmesine rağmen 3.viraj çıkışında arkasındaki sürücünün teması sonucu bujisinin kırılması ile yarış dışı kalarak bu yarıştan puansız ayrıldı. İkinci yarışa da 30. sırada başlayan Yiğit Çetin mekanik problemlerine rağmen yarışı 23. sırada tamamladı. İlk yarışta yarış dışı kalması nendeniyle kaybettiği puanlar Yiğit’i final yarışından uzaklaştırdı. Second Chance yarışına 15. sıradan başlayan Yiğit Çetin bu yarışı 9. olarak tamamladı ancak bu çabası da finale katılmasına yeterli olmadı.

Antrenmanlarda istikrarlı dereceler yaparak iddiasını ortaya koyan Berkay Besler ise, sıralama turları sonrası ön eleme yarışları için 5. cebi elde etti. 2 ön eleme yarışında iki kez en hızlı tur zamanını yapan Berkay, her iki yarıştan bir 2.lik ve bir 3.lük aldı. Bu süreçte 2 kez motoru değişen sporcumuz, yarı final yarışını en önde bitirerek final yarışı için pole-pozisyonu elde etti. Bu sonuçların ardından sporcumuzun tekrar motoru değiştirildi ve yarışı son sıralarda bitiren motorla son yarışa çıktı. Tüm olumsuzluklara rağmen, Berkay Besler final yarışını 4. sırada tamamladı.

Yarış sonrasi genç milli sporcumuz şunları söyledi: “Hafta sonu ekibim ile birlikte çok çalıştık. Şampiyona için iddiamız devam ediyor ancak çok rahat kazanabileceğim bir yarış hafta sonunu 4. bitirdiğime üzgünüm. Yapacak bir şey yok Academy Trophy kuralları gereği sürekli değişen motor ve özellikle arada bir antrenman olmaması ve ekipmanı test edememek yarış öncesi dezavantaj olabiliyor. Bu sezon ilk defa kullandığım Bridgestone lastikler çok farklı karakterde, ancak kullandığımız şase ayarlarının çok iyi sonuç verdiğini düşünüyorum. Buradaki tecrübemizle Wackersdorf-Almanya da yapılacak olan 2. yarışta tek hedefimiz, yarışı kazanmak. Bunu yapabilecek güçteyiz.”

FIA Karting Academy Trophy, Belçika,’nın ardından Almanya ve İtalya’da devam edecek.