İstanbul Offroad Kulübü (İSOFF) tarafından Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi ve Bayramiç Belediyesi katkılarıyla organize edilen Baja Troia Türkiye, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından Avrupa Cross-Country Kupası’na aday yarış statüsüne alındı.

2017 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl da 4 yarıştan oluşan Doğu Avrupa Offroad Serisi’nin bir ayağı olan Baja Troia Türkiye, 21-25 Eylül 2022 tarihlerinde Çanakkale’nin görsel ve tarihi zenginlikleri arasında muhteşem etaplarda koşulacak. Başarılı bir şekilde tamamlanması durumunda 2023 FIA Cross Country Baja Avrupa Kupası’nın resmi bir ayağı olacak organizasyon, toplam uzunluğu 950 kilometre olan parkurda gerçekleştirilecek.

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı, son yıllarda offroad branşının yükselen değeri olan baja disiplinin önemli organizasyonlarından Baja Troia Türkiye’nin Avrupa Kupası’na aday olmasından dolayı mutluluklarını dile getirerek, bu gelişmenin Formula 1 ve Dünya Ralli Şampiyonası’ndan sonra spor turizmi açısından önemli bir değer olduğunu belirtti.