Sekiz yarıştan oluşan Ankara Mahalli Şampiyonası Başkent Rallisi’nin tamamlanmasıyla sona erdi. Şampiyonanın son yarışı olarak Kızılcahamam’da koşulan ralliyi Mitubishi Lancer EVO 9 ile yarışan Vedat Diker-Pamir Ozantürk ikilisi kazandı. Dört ekibin çeşitli sorunlar yaşayarak yarış dışı kaldığı mücadeleyi dokuz ekip tamamlayabildi. Başkent Rallisi sonunda Ankara Mahalli Şampiyonası’nın sürücüler şampiyonu Nebil Erbil olurken yardımcı sürücüsü Onur Ahıskalı da co-pilotlar şampiyonu oldu.

Sabah 9:30’da Kızılcahamam Meydanı’ndan verilen seramonik startın ardından ekipler etaplara yöneldi. Yarışın ilk firesi birinci etabın startına gelemeyen Mecit Akın, Dursel Yılmaz ikilisi oldu. Birinci etabın tamamlanmasıyla Vedat Diker, Pamir Ozantürk ikilisi liderliğe otururken onları Halim Özal, Burak Söğüt’ten oluşan Delta Sport ekibi izledi.

Halim Özal ikinci etapta spin atarak zaman kaybedince Citroen C2 ile yarışan Nebil Erbil, Onur Ahıskalı ikilisi ikinciliğe yükseldi. Delta Sport adına yarışan Naci Topçuoğlu, Furkan Şerbetçi ikilisi ikinci etapta yol dışına çıkarak yarış dışı kaldı.

Sorunsuz bir şekilde tamamlanan üçüncü etabın ardından geçilen dörüncü etapta Yiğit Şirin, Uğur Diker ikilisi takla attı fakat şanslı ekip yola devam etmeyi başararak etabı tamamladı ve araçlarını servis alanına ulaştırdı.

İlk dört etabın geçilmesiyle rallinin birinci kısmı tamamlı. Birinci kısım sonunda Vedat Diker servis alanına lider olarak dönerken, Halim Özal kaybettiği zamanları geri alarak tekrar ikinciliğe yükseldi. Ankara Mahalli Şampiyonası’nı kazanmak için kıyasıya mücadele içinde olan Mustafa Göçer, Metin Akın ikilisi Nebil Erbil, Onur Ahıskalı ikilisinden sadece 60 salise farkla ayrılarak üçüncülüğü elde etti.

Olağan dışı bir olayın yaşanmadığı beşinci etapta Halim Özal Başkent Rallisi’ndeki ilk etap birinciliğini kazanarak etabı Vedat Diker’in bir buçuk saniye önünde tamaladı ve temposunu arttırdığını gösterdi

Altıncı etap Roya Angejiheidari, Fulya Köklen çifti için yarışın sonu olurken Nebil Erbil için Mustafa Göçer’in önüne geçmeyi başararak genel klasman üçüncülüğüne yükseldiği etap oldu. Ankaralı sürücü Yavuzhan Cabbaroğlu’nun yedinci etapta temposunu yükselttiği görülürken bir diğer Ankaralı sürücü Tan Uydaş mekanik bir sorun yüzünden yedinci etapla sekizinci etap arsındaki yol kesiminde yarış dışı kalarak rallinin dördüncü ve son firesi oldu.

Vedat Diker, Pamir Ozantürk ikilisi yarışın son etabında da farkı biraz daha açarak yarışı Halim Özal, Burak Söğüt çiftinin 1 dakika 36 saniye 80 salise önünde birinci olarak tamamladı. Nebil Erbil, Onur Ahıskalı ikilisi üçüncü, Mustafa Göçer, Metin Akın ikilisi dördüncü oldu.Başkent Rallisi’nin tamamlanmasıyla Ankara Mahalli Şampiyonası klasmanı da belli oldu. Nebil Erbil 216 puanla şampiyon olurken Mustafa Göçer 207 puanla ikinciliği elde etti. Üçüncülük ise 174 puanlı Vedat Diker’in oldu.Başkent Rallisi’nin ödül töreninde bir konuşma yapan ANOK Başkanı Meriç Demiralp,Ankara Mahalli Şampiyonası’nın ödül töreninin 2008’in Ocak ayında yapılacağını ve şampiyona klasmanında dereceye giren sürücülerin ödüllendirileceğini söyledi. Yarışlara kayıt yaptıran sürücülere ve şampiyonanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirten genç başkan 2008’de 2007’ye göre daha güzel bir şampiyona düzenlemek isteğinde olduklarını vurgulayarak sözlerini noktaladı.