İSOFF, geçmiş yıllarda çok ses getiren bir yarış konseptini tekrar hayata geçirdiği Akzirve Challenge, 17 Eylül Pazar günü Akzirve’nin yeni proje alanı Strada’da koşuldu. 

4×4 dünyasına katılan güçlü bir ismin desteği ile koşulan ve 3 ayaktan oluşan bir seri olan Akzirve Challenge’da farklı kategorilerde, farklı güçlerdeki 4×4 araçlar, ikili kalkışlarla start alıp, köprü geçişleri ile iç içe geçecek şekilde hazırlanmış parkurlarda zamana karşı yarışıyorlar. Her turda en iyi zamanı yapan araçlar bir üst tura geçmeye hak kazanıyor.

Bahçeşehir’de Akzirve’nin inşaatı devam eden projesi Strada’nın arazisinde gerçekleşen yarış için İSOFF aynı noktadan başlayıp birbirini köprü ve tünel geçişleri ile kesen ikili bir parkur sistemi hazırladı. Start alan 22 yarışçı kura ile eşleşerek, farklı güçlerdeki araçlarının avantajlarını doğru kullanıp zamana karşı yarıştılar. 4 ayrı sınıfta araçların katıldığı yarışta, artık klasik olarak adlandırılabilecek CJ serisi Jeepler de ayrı bir sınıf halinde eşleştiler.

5 etaptan oluşan yarışta daha ilk elemelerden başlayarak heyecan dozu giderek arttı. Kıran kırana geçen yarışta birbirine karşı avantaj elde etmek isteyen yarışçılar araçlarını giderek daha çok zorladılar ve daha kısa etap sürelerine imza attılar. Akzirve’nin parkura hakim bir tepede konuşlandırdığı seyirci alanında, seyirciler hem heyecanlı çok keyifli bir rekabet izlediler hem de Pal Station’un müzikleri ve çeşitli ikramlarla güzel bir gün geçirdiler.

Daha kısa derecelere imza atmak isteyen yarışçılar, sert kavislerle ilerleyen zorlu etapta ara ara araçlarının hakimiyetini kaybedip takla attılar. Yarışçılardan CanAm ile yarışan Ali Doğaner 3 takla attığı aracından hemen çıkamayınca alandaki ambulans görevlileri sahaya koştu. Kazayı hafif bir yaralanma ile atlatan Doğaner yarışa devam edemedi. Aziz Görkan, Bülent Karaduman, Saltuk Taşlıdağ, Vecdi Topçu takla atan diğer isimler oldu.

İkinci etapta 16 araç eşleşti. 3 Etaba çıkabilen yarışçı sayısı 8 oldu. Erkan Birinci (CanAm), Tarık Gökbay (DeToro), Nihat Keskin (Suzuki Samurai), Ali İşeri (Suzuki Jimny), Devrim Öztürk (Toyota Hilux), Burak Ayvaz (Toyota FJ70), Malik Akkafa – Toyota Hilux ve Kubilay Tüfekçi – DeToro ile çeyrek finale yükseldiler.

3. Etap sonunda yarı finale kalan en hızlı 4 yarışmacı belli oldu. Erkan Birinci, Devrim Öztürk, Tarık Gökbay ve Ali İşeri. 3 güçlü Sınıf 4 araç yanında Suzuki Jimny ile yarı finale kadar yükselen Ali İşeri seyirciler tarafından özellikle alkışlandı.

4. Etaptan iki güçlü araç ve iki hızlı pilot çıktı. Erkan Birinci ve Tarık Gökbay. Nefes kesen son Final mücadelesinde iki yarışmacı da o zamana dek yaptıkları en iyi zamanları yaparak yarıştılar. Final bayrağını ilk göğüsleyen 6:45.34 derecesi ile Erkan Birinci oldu. Tarık Gökbay 6:54.25 ile ikinci olurken, üçüncülük kürsüsüne Devrim Öztürk çıktı.

Sporcular kupalarını düzenlenen ödül töreninde Akzirve CEO’su İbrahim Maasfeh ve Akzirve Grup’tan Ayman Misto tarafından elinden aldılar.