Türkiye Karting Şampiyonası 2016 sezonu 2.Ayak Yarışı İstanbul Karting ve Otomobil Kulübü (İKOK) tarafından 1 Mayıs 2016 tarihinde Akyazı Kenan Sofuoğlu Yarış Pisti’nde düzenlendi.

Yarışlarda  Mini, Formula Junior, Formula Senior ve Formula Master olmak üzere toplam 17 kişi start aldı. Kayıt yaptıran 3 sporcu rahatsızlıkları nedeniyle start almadılar. 

Mini kategoride Ömer Asaf ve Zekai Özen arasında çok çekişmeli geçen yarışlar sonucunda  Ömer Asaf birinci, Zekai Özen ikinci ve Batı Ege Yıldırım üçüncü oldu.

Formula Junior kategoride ilk iki yarışı Mert kazanmıştı,üçüncü yarışta İzel start sonrası liderliğe geçti  yarışın sonununa çok iyi bir performans ile birinci bitirdi. İlk sezonunda yarışan Efehan yarıştan hiç kopmadı, tecrübesi arttığında  zirveye ortak olacak. Günün sonunda Mert Dalkıran birinci, İzel Karasu ikinci, Efehan Kaptanoğlu üçüncü olarak kürsüdeki yerlerini aldılar.

Formula Senior ve Formula Master kategorisi birlikte start aldı. Herkesin beklediği gibi her üç yarışta da pilotlar muhteşem yarış çıkarttılar. Damalı bayrak sallanana kadar her iki kategoride heyecan en üst seviyedeydi. 

Formula Senior kategorisinde neredeyse tampon tampon biten yarışlar şu şekilde sonuçlandı.

1- Berkay Besler 

2- Mert Dalkıran

3- Gün Taşdelen

4- Zeynep Şen

5- Emir Kalafatoğlu

Formula Master  kategorisinde heyecan hiç bitmedi. Prokart yarışlarından tanıdığımız Burak Kocamangil’in yarış performansı göz doldurdu. Yılların tecrübeli pilotu Mehmet Çınar’a iki kez birinciliği vermis olsada son yarışın sonunda birinci bitirdi. Volkan Düzgün kaburgasını incittiği için yarıştan koptu sadece yarışı tamamladı. Gün boyu Mehmet Çınar ve Burak Kocamangil’in liderliğinde  geçen yarışlarda  bir başka heyecan  İbrahim Erkan , Mehmet Yaman , Süleyman Kolot arasındaydı. Her üç yarıştada  Mehmet Yaman ve Süleyman Kolot arasında temaslar olduğunda sıralama değişti. İtirazlar olması sebebiyle  bu kategori için kesin neticeler hafta içi açıklanacak. Kesin olmayan neticelere göre  gün sonu sıralaması şu şekilde oluştu.

1- Mehmet Çınar

2- Burak Kocamangil

3- Mehmet Yaman

4- Süleyman Kolot

5- İbrahim Erkan

6- Volkan Düzgün 

Türkiye Karting Şampiyonası 3.ayak yarışları 29 Mayıs tarihinde Körfez Yarış pistinde yapılacak.