Türkiye Ralli Şampiyonası´nın 3.ayağı olan, 30. İsok İstanbul Rallisi, 4 – 5 Temmuz tarihlerinde İstanbul Otomobil Sporları Kulübü (İSOK) organizasyonuyla gerçekleştirildi.

Parkur Racing’ten Yağız Avcı- Ersan Alkır ikilisi yoğun mücadele içinde geçen bu rallide de liderliği kimseye bırakmayarak 30.İsok İstanbul Rallisi’nin kazanan ekibi oldular.

4 Temmuz Cumartesi saat 20.30´da, Gezi Boyu Caddesi´nden verilen startla başlayan ralli, Pendik İDO iskelesindeki 2,10 Km’lik Seyirci Özel Etabı ile devam etti. İDO Seyirci Özel etabına, Devlet Bakanı Sn. Hayati Yazıcı ve Pendik Belediye Başkanı Sn. Salih Kenan Şahin’in co-pilotluk yaptıkları araçlarla start verildi.

Dokuzu klasik, dördü mahalli olmak üzere toplam 47 aracın kayıt yaptırdığı ralli heyecanı
5 Temmuz Pazar günü İstanbul Park bölgesinde koşulan orman etaplarına taşındı. 5 Temmuz Pazar günü saat 09:30’da başlayan 2. ayakta ekipler 3 özel etabı toplam 9 kez geçerek Pendik´te finiş gördüler.

Günün sonunda, ilk ödülün sahibi Mahalli Klasman’da birinci olan ekip İlhan Mutluay ve Sedat Bostancı ikilisi oldu. K1 Ralli Klasik Klasmanında yarışan Erdal Tokcan ve Murat Yıldırım ikilisi ve K2 Ralli Klasik Klasmanında yarışan Engin Kap ve Refik Can Eraksoy ekibi de birinci olarak kupalarını aldılar.

Mücadele içinde geçen rallide genel klasmanda liderlik Parkur Racing’ten Yağız Avcı- Ersan Alkır ekibinin olurken, Yurtiçi Kargo Rally Team’den Burak Çukurova- Aykan Alakoç ekibi ikinci sırada finiş gördü. Yine Parkur Racing’ten Güven Bostancı- Vedat Bostancı da ralliyi üçüncü sırada tamamlayan ekip oldu.

Etaplarda seyirciler dünyada ilk resmi rallisine çıkan yeni Ford Fiesta R2 otomobilini Emre Yurdakul pilotajında izleme fırsatı buldular.

Ralli severlerin aynı zamanda yarış ile ilgili bütün detaylara www.isokistanbulrallisi.com sayfalarından ulaşabildiği ve online gps sistemi ile bütün ralli otomobillerini site üzerinden de izleme imkanı bulduğu, 30.İSOK İstanbul Rallisi, Pendik Belediye Başkanı Sn. Salih Kenan Şahin’in de katıldığı saat 20.00’de gerçekleştirilen ödül töreni ile son buldu.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın üç yarışı sonrasında, Parkur Racing‘ten Yağız Avcı- Ersan Alkır ekibi birinci,Mustafa Söylemez- Cem Bakançocukları ekibi ikinci, Yurtiçi Kargo Rally Team’den Burak Çukurova- Aykan Alakoç ekibi üçüncü sırada yer alıyorlar.

Takımlarda ise Parkur Racing lider konumda bulunuyor. Parkur Racing’i, Castrol Ford Team Türkiye ikinci sırada takip ederken, Yurtiçi Kargo Rally Team üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 4.yarışı 15- 16 Ağustos’ta Bursa’da gerçekleştirilecek.

Yarışın fotoğrafları için tıklayınız

Yarışın videosu için tıklayınız