Tuzla Motorsporları Kulübü tarafından düzenlenen ve Türkiye’deki profesyonel karting araçlarıyla yapılan ilk endurans olan Berat Türker 12 Saat Dayanıklılık Yarışı, 11 Mayıs Cumartesi günü Tuzla Karting Park’da yapıldı. 2 sene önce kaybettiğimiz karting sporcusu Berat Türker anısına Tuzla Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen zorlu yarışta kazanan 811 turla Berat Türker Racing Team oldu.

Büyük çekişme içinde geçen ve tamamı otoradyo.com tarafından canlı yayınlanan yarışta, ikinciliği 793 turla DRT Legends, üçüncülüğü ise 781 turla SEBA Racing Team kazandı. Yarışın tamamında en hızlı turu (45.068) atan DRT Legends takımından Türkiye Karting Şampiyonu Gün Taşdelen, Berat Türker özel ödülünün sahibi oldu.

Jason Tahincioğlu, Gün Taşdelen, Emre Şentürk ve Gülhüseyn Abdullayev gibi tecrübeli isimlerin yanı sıra ilk kez resmi bir yarışa çıkan birçok yeni isimin de aralarında bulunduğu 34 sporcunun katıldığı yarışta, starta dakikalar kala başlayan yağmur uzun yıllar unutulmayacak bir start yaşanmasına neden oldu. Formasyon turunda yağış nedeniyle araçlar toplanamayınca, yarış durduruldu ve güvenlik aracının arkasından yeniden start verildi. Yağmurun dinmesini bekleyen takımlar, bunun hemen olmayacağı anlaşılınca birer birer yağmur lastiklerine geçtiler.

İlk saatin sonundan itibaren DRT Legends ve BT Racing Team öne geçtiler ve yarışın sonuna kadar da ilk 2 sırayı korudular. Onların arkasında Seba Racing, Chronos Racing 15 ve Borusan Karting Team arasında mücadele yakın tur sayılarıyla devam etti. Yumuşak ve sert hamurlu lastik seçiminin stratejilere büyük etki ettiği yarışta, birkaç yol dışına çıkma dışında önemli bir kaza yaşanmadı. Uzun süre lider giden DRT Legends yaşadığı mekanik sorunlar sonrasında liderliği BT Team’e kaptırdı.

Ehad Türker, Kerem Kahraman, Tayyar Yüzbaşıoğulları ve Fahrettin Çak’tan oluşan BT Team, DRT Legends’la aradaki farkı koruyarak 12 saat sonunda 811 turla damalı bayrağı ilk gören takım oldu. Jason Tahincioğlu, Emir Tahincioğlu, Mert Tahincioğlu ve Gün Taşdelen’den oluşan DRT Legends 793 turla ikinciliği elde ederken, Seba, Chronos 15 ve Borusan arasındaki mücadelede daha az hata yapan ve pistte kalmayı başaran Seba Racing 781 turla üçüncü olarak kürsüye çıkmayı başardı. Borusan 749 turla dördüncü, Chronos 15 ise 748 turla beşinci oldular.

Organizasyonun ardından tüm sporcular yarıştan büyük keyif aldıklarını, bu zor yarışı tamamlamanın bile büyük başarı olduğunu ve bu konuda mekanik desteğin mükemmel iş yaptığını belirterek, kazanan takımları tebrik ettiler. Sporcular şimdiden yeni dayanıklılık yarışlarını beklemeye koyuldular.