TÜRKİYE OTOMOBİL SPORLARI FEDERASYONU

Duyuru 2023/07

8 Eylül 2023

Duyuru 2023/07 Yayınlanma Tarihi: 08.09.2023
Tüm Kulüplerimiz Dikkatine,

Sayfa Sayısı: 1

2022 yılında yürürlüğe giren 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ve ‘Spor Kulüpleri ve Spor Anonim Şirketleri Tescil Yönetmeliği’ (YÖNETMELİK) kapsamında, tüm spor kulüplerinin tescil ve yönetim işlemleri, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza devredilmiştir ve bu çerçevede kulüplerimizin tüzükleri ile idari ve mali yapılarını bu kanun hükümlerine uygun hale getirmesi zorunlu kılınmıştır.

Bu kapsamda Federasyonumuza tescilli tüm spor kulüplerinin, en geç 26 Ekim 2023 tarihine kadar tüzük, idare ve mali yapılarını bu kanun kapsamına uygun hale getirmeleri gerekmektedir. Bu prosedüre dair, Bakanlığımız tarafından zaten bir kez süre uzatımı yapıldığı için, yeni bir süre uzatımının yapılması da beklenmemektedir.

Konuya dair yapmış olduğumuz incelemeler sonucunda Federasyonumuza tescilli kulüplerimizin birçoğunun dernek statüsünden spor kulübü statüsüne geçiş işlemlerini halen tamamlamadığı görülmüştür.

Dolayısıyla, kulüplerimizin, en geç söz konusu 26 Ekim 2023 tarihine kadar bu prosedürleri tamamlamaları gerektiğini, aksi takdirde bu uygunluğu sağlayamayan kulüplerimizin tescillerinin Bakanlığımız tarafından iptal edilmesi sonucunun ortaya çıkabileceğini, önemle hatırlatırız.

 

 

Murat KAYA
TOSFED Sportif Direktörü