TÜRKİYE OTOMOBİL SPORLARI FEDERASYONU

Duyuru 2022/3

2 Şubat 2022

DÜNYA ANTİ-DOPİNG AJANSI BAŞKANININ DÜNYA SPORCULARINA MEKTUBU
13 ARALIK 2021

Sevgili sporcular, Bir yılı daha geride bırakırken siz gençleri Dünya Anti-Doping Ajansının temiz sporu koruma mücadelesinin merkezine nasıl daha çok koyduğu konusunda bilgilendirmek isterim.

2020-2024 Strateji Planımız kapsamında “Yeni Dönemde Dopingle Mücadeleye Liderlik Ederken” sürekli olarak daha fazlasını yapmak için mücadele ediyoruz. Bu Plan WADA’nın 1999 yılında kurulmasından bu yana ne kadar önemli işler başardığını kabul eden ancak WADA’nın gelişim sağlayabileceği veya odağını kaydırabileceği bazı alanları belirleyen sporcular dahil olmak üzere, dopingle mücadele ekosistemi içerisinde yer alan kilit paydaşlardan alınan geri dönüşler ile geliştirilmiştir.

WADA Küresel dopingle mücadele çalışmalarının düzenleyicisi ve denetçisi olarak büyük ölçüde soruşturma ve uyumlulukta kat edilen gelişmeler ve ayrıca gerçekleştirmiş olduğu geniş kapsamlı yönetişim reformları sayesinde eğitim faaliyetlerini önemli derecede geliştirmiştir.

Witold Bańka, Polonya Olimpiyat Komitesinin Tokyo 2020
Oyunları yemin töreni esnasında Polonyalı sporcularla birlikteyken

Bahsedilen bu son husus büyük önem arz etmektedir. Dopingle mücadele eğitimi sporcuların spora temiz başladığı ve büyük çoğunluğunun bu şekilde kalmak istediği ilkesine dayanır. Bizler, gençken ve Olimpiyat veya Paralimpik Oyunlarında madalya almayı düşlerken bunu yapmak için kuralları ihlal etmeyi hayal etmeyiz. İçgüdüsel olarak dürüst şekilde kazanmak istediğimizin bilincinde oluruz.

Sporcular etik yollarla başarılı olmayı ve bu sayede geçmişte yaptıkları ve bunları nasıl yaptıkları hakkında yalan söylemek veya bahane uydurmak zorunda kalmadan, emekli olduktan çok sonra bile başarılarının keyfini çıkarmayı arzu ettiğinden dolayı sporcuların düşlerini korumak ve desteklemek hayati önem arz etmektedir.

Bu nedenle 2021 Dünya Dopingle Mücadele Kuralları caydırıcılık, tespit, uygulama ve hukukun üstünlüğüyle birlikte bilinçli veya bilinçsiz yapılan dopingin önlenmesinde eğitimi de içermektedir. Eğitim bütün dopingle mücadele programlarının kilit bir bileşenidir ve bir ilk olan Eğitime İlişkin Uluslararası Standardın ortaya çıkarılması ile birlikte 1 Ocak 2021 tarihinde güçlendirilmiştir. Bu önemli standart Dünya Dopingle Mücadele Kurallarının İmzacılarının eğitimle ilgili hususlarını karşılamasına ilişkin gereklilikleri düzenlemiştir.

Dopingle mücadele eğitimiyle ilgili bir diğer büyük gelişme ise ADEL olarak bilinen yeni ve iyileştirilmiş Dopingle Mücadele Eğitim ve Öğrenme platformumuzu başlatmamızla birlikte yaşanmıştır. Bu platform ile, WADA başta sporcular olmak üzere, dünya genelindeki dopingle mücadele topluluğu için eğitim ve öğrenme olanakları sunmaktadır. Sizleri bu araçtan en iyi şekilde yararlanmaya teşvik etmekteyim.

Halihazırda Daimi Komitelerimizden her birinde aktif olan sporcular aynı zamanda WADA’nın devam etmekte olan yönetişim reformlarının da yararlanıcılarıdır. Geçtiğimiz ay Mütevelli Heyetimiz (Kurul) yönetişim modelimize ilişkin çok sayıda kapsamlı iyileştirmeyi oybirliğiyle kabul etmiştir.  Söz konusu iyileştirmeler aşağıdakileri içermektedir:

 • Sporcular Komitesinin yerini almak üzere WADA Sporcular Komitesinin ve Komitenin sporcu temsiline ilişkin alt grubun mevcut üyeleriyle birlikte geliştirilen revize edilerek yeniden adlandırılan WADA Sporcular Konseyinin oluşturulması. Yeni Sporcular Konseyinin üyeleri WADA ve Komite Başkanı tarafından atanan Sporcular Komitesinden farklı olarak sporcular tarafından seçilecektir. Konsey 20 üyeden oluşacaktır:
  • Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Uluslararası Paralimpik Komitesinin Sporcu Komisyonlarından görevlendirilecek beş sporcu,
  • Uluslararası Federasyonların Sporcu Komisyonları tarafından seçilecek sekiz sporcu,
  • Beceri ve çeşitlilik eksikliklerini gidermek için çoğunluğu sporculardan oluşacak panel tarafından seçilecek yedi diğer sporcu;
 • Ek dört üye eklenmek üzere Kurulun yapısında yapılan değişiklikler:
  • WADA Sporcular Konseyi tarafından seçilecek, Paralimpik sporlardan bir sporcu dahil olmak üzere, iki sporcu temsilcisi ve
  • Beş kıtanın NADO’ları tarafından her kıtayı temsilen iki temsilcinin üyesi olduğu toplam 10 üyeye sahip WADA NADO Uzman Danışma Grubu tarafından seçilen iki NADO temsilcisi;
 • İki yeni üyeyi kapsayacak şekilde WADA İcra Komitesinin (ExCo) yapısında yapılan değişiklikler:
  • Sporcular Konseyi tarafından seçilen WADA Sporcular Konseyi Başkanı ve
  • Bir ilave bağımsız üye;
 • ExCo böylece aşağıda belirtildiği şekilde 16 üyeden oluşacaktır:
  • WADA Sporcular Konseyi Başkanı,
  • Bir sporcu temsilcisi dahil Spor Hareketinden beş temsilci,
  • Dünya Hükümetlerinden (her bir kıta için) beş temsilci ve
  • Bağımsız WADA Başkanı, Başkan Yardımcısı ve üç diğer bağımsız üyeden oluşacak beş bağımsız üye.

Bunlara ek olarak ExCo bir yıllık bir pilot proje olan Sporcular için Dopingle Mücadele Gözetmenliği Programını onaylamıştır. Gözetmenler dopingle mücadele sürecinde bağımsız tavsiye, destek sunarak ve uyuşmazlıkları çözerek sporculara yardımcı olacaktır. Bu proje sporcuların hakları için atılmış başka bir adım olup WADA’nın daha sporcu merkezli olması için taahhüdümün bir parçasıdır.

Ayrıca Kurulun Kasım ayında gerçekleştirilen toplantısında sizlerin de memnuniyetle karşılayacağına emin olduğum bir gelişme olarak Etik Kuralları ile birlikte bağımsız bir Etik Kurulunun oluşturulması onaylanmıştır.
Gördüğünüz üzere WADA’yı daha bağımsız ve tüm paydaşlarını daha iyi temsil eden bir yapıda kılmak için çok şey yapılmaktadır. Benim için siz sporculardan daha önemli hiç kimse yoktur. Yaptığımız her şey sizin içindir ve sizlerin dopingle mücadele sistemine güven duyarak adil bir şekilde rekabet edebileceğiniz bir alan oluşturmak amaçlanmaktadır. Mesajımı sesleri en çok çıkan, küçük belirli gruplara değil dünyanın tüm sporcularına iletiyorum. Benim için tüm sporcular ve bu sporcuların icra ettikleri spor ya da konuştukları dil fark etmeksizin dünya sahnesindeki başarı hayalleri eşit derecede önemlidir.

Dopingle mücadeleyi politikleştirmek ve belirli fraksiyon ve uluslar arasında güç mücadelesine dönüştürmek isteyenler vardır. Ancak benim için ayrımcılık yapmamak çok önemli olup kendi kuruluşlarını diğerlerinden yukarıda tutanlara kontrolü teslim etmemeliyiz. Sporcuları desteklemek konusunda eşitlikçi olmamız çok önemlidir. Sistemin herhangi bir kısmında oluşan boşluk her birimiz için problemdir ve temiz sporun korunması hususunda dünyanın yeteri kadar fonlanmayan ya da düşük profilli bölgelerinin geride kalmamasını temin etmeliyiz. WADA’nın kimsenin siyasi oyunlarına alet olmasına izin vermeyeceğim.

Aynı zamanda pandemi dünya genelinde günlük hayatımızı etkilemektedir ve dopingle mücadele sistemi de bundan payını almaktadır. Omicron ve diğer COVID varyantlarıyla ilgili son gelişmeler endişe vericidir. Ancak Dopingle Mücadele Kuruluşları ve sporcular için kapsamlı bir rehberlik sunmaktayız ve Pekin için yaptığımız bütün hazırlıklar da buna devam ediyoruz. Dopingle mücadele sistemi tamamen işbirliğiyle alakalıdır. Sorun büyümeye devam ederken WADA yardımda bulunmaya hazırdır. Ortak misyonumuz sporun iyiliği ve hizmet etmekte olduğumuz siz sporcuların haklarını savunmak için birlikte hareket etmektir.

Pandemi karşısında küresel dopingle mücadele topluluğu tarafından çok fazla şeyin başarıldığını onur duyarak söyleyebilirim. 2021’in başlarıyla birlikte doping testi ve diğer aktiviteler normal seviyelerine dönmüştür. Bu bize Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına hazırlık süresi tanımıştır.

WADA’nın Sosyal Yardım ekibi Doha, Katar 2019 ANOC
Dünya Plaj Oyunları esnasında Temiz Spor kapsamında sporcularla bir araya gelirken

Şimdi 2022’nin başıyla birlikte Pekin’i dört gözle bekleyeceğiz. Uluslararası Test Ajansı (ITA) ve Oyunlar Öncesi Dopingle Mücadele Özel Görev Komitesiyle tüm sporcuların yeterli düzeyde test edilmesi için yakın çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi Pekin’e Bağımsız Gözlemcilerden oluşan bir ekip göndereceğiz. Bu ekip ITA ve IOC’ye Olimpiyat Oyunları süresince eş zamanlı dönüt sağlayacak olup IPC’ye de Paralimpik Oyunlar süresince dopingle mücadele sürecinin her bir boyutu hakkında geri bildirim sunacaktır. Ekip daha sonra ayrıntılı raporunu sunacaktır. Sporcular için en iyi programın sunulmasını takım çalışması, güven ve karşılıklı saygı ile temin edeceğiz.

Bu şimdiye kadar yaptıklarımızla tatmin olup daha fazlası için çaba sarf etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Sürekli olarak mesafe kat etmeye ve sistemi aldatmaya çalışanların karşısında olmaya devam etmeliyiz. Bu sürekli olarak devam eden ve hiç bitmeyecek bir mücadeledir. Yalnızca bir ya da iki araca güvenemeyiz, sporu çeviklikle ve sürekli inovasyonla her bir açıdan korumaya hazır olmak zorundayız.

İstihbarat ve soruşturma alanında bağımsız departmanımız doping söylentileriyle ilgili geniş kapsamlı ve başarılı araştırmalar yürütmüştür. Bunu dünya genelinde davaların tamamen soruşturulması ve gerektiğinde kovuşturulması için Speak Up! (Açık Konuş) adlı gizli bilgi programımız ve dünya genelindeki geniş kapsamlı paydaşlarımız aracılığıyla bilgi toplayarak gerçekleştiriyoruz. Sizleri şiddetle Speak Up!’ı öne çıkarmaya teşvik ediyorum. Tecrübeli gizli bilgi yöneticilerimiz sizlerle konuşmaya hazır olup bilginizi duyarlılıkla değerlendirecek ve tam gizlilikle hareket edecektir.

Uyumluluk alanında bütün İmzacıların Dopingle Mücadele Kuralları kapsamındaki sorumluluklarını gerçekleştirmelerini temin etmek için izlenmesi WADA’nın misyonunun çok önemli bir parçasıdır. 2016 yılında başlatılan Uyumluluk İzleme Programı yerinde ve gerçek iyileştirmelere sebep olmaktadır. Kodun İmzacılarının sporcular ile aynı yüksek standartlarda sorumluluğa tabi olmalarını sağlıyoruz ve adil olan da budur.

Sporcu Biyolojik Pasaportu ile kuru kan testi ve yapay zeka gibi alandaki bilimsel gelişmeler, kalite çağrımız ve dünya genelindeki Dopingle Mücadele Kuruluşları tarafından gerçekleştirilen akıllı test programları aracılığıyla hilenin önüne geçme, saptırma ve caydırmaya ilişkin küresel dopingle mücadele topluluğunun sofistike bir yaklaşıma sahip olmasını güçlendirmek için sürekli olarak mücadele etmekteyiz.

WADA ve küresel dopingle mücadele topluluğu son yıllarda her ne kadar sporcular ve temiz spor için önemli adımlar atmışsalar da etkimizi daha da artırabilmek amacıyla bizlere yardım etmeniz için sizleri dinlemeyi istemekteyiz. Bu nedenle yönetim organlarımızda sporcu temsilinin artırılması oldukça heyecan vericidir. Spor Hareketi, Hükümetler, sporcular, NADO’lar ve diğer paydaşlarımız ile işbirliği düzeyimiz ve ayrıca bağımsız sesler tarafından sunulan bakış açısı hiç bu düzeyde olmamıştı ve açıkçası bu durum oldukça ilham verici. Hepimiz WADA’nın sporcuların dopingsiz spor ortamına katılım sağlayabileceği bir dünyaya dair vizyonunu paylaşmaktayız. Devamlı desteğiniz ve aktif katılımınızla birlikte bu arzu her geçen gün daha da gerçekleştirilebilir hale gelmektedir.

Sizlere, dünyanın neresinde olursanız olun huzurlu bir tatil dönemi ve mutlu ve müreffeh bir yeni yıl dilerim.

Saygılarımla
Witold Bańka