TÜRKİYE OTOMOBİL SPORLARI FEDERASYONU

Duyuru 2021/09

11 Kasım 2021

Duyuru 2021/09 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2021

Tüm Kulüplerimiz, Markalarımız, Takımlarımız, Yarışmacılarımız ve Görevlilerimizin Dikkatine,

   Sayfa Sayısı: 3
Ekler: 1

Son dönemde, özellikle Offroad ve Drift branşlarında, bazı illerde; Federasyonumuz tarafından tanınmamış, yetkisiz, lisanssız kişiler, Federasyonumuzca tescilli olmayan spor kulüpleri, dernek, şirket veya organizatörler tarafından “oyun, şenlik, festival” vb. isimler altında düzenlenen izinsiz ve illegal yarış organizasyonlarının sayısının arttığını üzülerek gözlemlemekteyiz. Hatta Federasyonumuza tescilli olan bazı kulüplerin de bu tarz ‘izinsiz ve illegal’ organizasyonları desteklediği görülmektedir.

Bu organizasyonlar, çoğunlukla katılımcılardan para toplamak suretiyle yapıldığından, izinsiz yarış düzenleyen kişi veya gruplar insan sağlığını tehlikeye atmanın dışında, ayrıca haksız kazanç da elde etmektedirler. Bu tarz izinsiz organizasyonlarda; genelde araçlarda, katılımcı kıyafetlerinde (kask, tulum vs) ve parkurlarda neredeyse hiçbir güvenlik önlemi alınmadığı görülmektedir. Bugüne kadar, şans eseri herhangi bir can kaybı yaşanmamış olsa da bu tarz izinsiz organizasyonların devam etmesi halinde; üzücü, sonu yaralanma veya ölümlerle sonuçlanabilecek kazaların, siz kulüplerimizin ortak çabalarıyla yükselişe geçmiş olan sporumuza çok ciddi anlamda zarar verebileceği, aşikardır.

Federasyonumuz, bu tür izinsiz organizasyonlardan haberdar olduğu andan itibaren, konuyu o ildeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kaymakamlık veya Valilik makamlarının bilgisine arz etmekte ve ilgili organizasyonların yapılmasına müsaade edilmemesi yönünde yazılarımız yetkili makamlara iletilmektedir.

Bu çerçevede ilgili konu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza bir kez daha iletilmiş ve Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ‘ekte yer alan’ 19.08.2021 tarihli yazısı ile tüm Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bu konuda bilgilendirilmiştir.

Dolayısıyla Federasyonumuza tescili bulunan tüm kulüplerimizden, yörelerinde düzenlenebilecek bu tarz izinsiz organizasyonlardan haberdar oldukları anda, konuyu ivedilikle Federasyonumuza bildirmelerini rica eder; hiçbir şekilde izinsiz ve illegal organizasyonlara destek olunmaması gerektiğini ve TOSFED Otomobil Sporları Genel Yarışma Kuralları, Madde 40 “ İzinsiz etkinlik / organizasyon / yarışmaya katılan her lisans sahibi görevli, sporcu ve organizatör kulüp TOSFED Disiplin Kurulu’na sevk edilir.”  ibaresini bir kez daha önemle hatırlatırız.

Ek 1: T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 19.08.2021 tarihli yazısı