TÜRKİYE OTOMOBİL SPORLARI FEDERASYONU

Bülten 2022/5

24 Haziran 2022

Bülten 2022/05 Yayınlanma Tarihi: 24.06.2022
Tüm Kulüplerimiz, Markalarımız, Takımlarımız, Yarışmacılarımız ve Görevlilerimizin Dikkatine,

Sayfa Sayısı: 1
Ekler: 0

 1. MOTUL TÜRKİYE KARTİNG ŞAMPİYONASI
  ‘’ Ulusal Karting Kuralları”

LASTİKLER VE TEKERLEKLER

 1. HER TÜRLÜ ARAÇ VE TÜM YARIŞMACILAR İÇİN LASTİK KURALLARI
  a) Yarışma esnasında doğal yollar ile hasar gören bir ön ve/veya bir arka lastik teknik kontrol sorumlusu nezaretinde, sadece kullanılmış lastikler ile değiştirilebilir. Değişim 1 (bir) ön ve/veya 1 (bir) arka lastik ile sınırlıdır. Değişim için yeni (kullanılmamış) lastik hiçbir şekilde kullanılamaz. Grid diziliminde kurallara aykırı şekilde, kullanılmamış lastik taktığı tespit edilen sürücüler, doğrudan grid dışına alınır ve ilgili yarıştan ihraç edilirler. Bu tespit sonrası hiçbir şekilde bir lastik değişimi için ek süre verilemez.

Değiştirilen tüm lastiklerin teknik kontrol sorumlusunca görülmesi ve işaretlenmesi şarttır. Kullanılacak yedek lastiğin teknik kontrol sorumlusuna gösterilmeden kullanılması ve işaretli olmaması durumunda sürücü ilgili yarıştan ihraç edilir.

Maddesi aşağıdaki gibi güncellenmiştir.

 1. HER TÜRLÜ ARAÇ VE TÜM YARIŞMACILAR İÇİN LASTİK KURALLARI
  a) Mini, Junior, Senior ve Master Kategori yarışmacıları, her hafta sonu sıralama turları ve üç (3) yarışta toplam 6 adet lastik kullanabilirler, 6 adet lastiğin kullanımı, bir tam set lastiğe ilave olarak, 1 (bir) adet ön ve 1 (bir) adet arka lastik şeklindedir. İlgili hafta sonu için beyan edecekleri yarış lastiklerinde, kullanılmamış olma zorunluluğu aranmaz.
  b) Sıralama turlarında ve yarış esnasında işaretli lastik kullanması zorunludur. Serbest ve resmi antrenmanlarda işaretsiz lastik kullanımı serbesttir.
  c) Kullanılacak olan lastikler, teknik kontrol görevlileri tarafından sıralama turlarının başlamasından önce, barkod sistemi veya kalem ile işaretlenecektir. (Katılan tüm araçlar için kullanılacak lastiklerin barkod numaraları yarışma programında belirtilen idari kontrol esnasında, liste halinde verilmesi zorunludur.) İşaretsiz lastik kullanıldığının tespit edilmesi halinde, komiserler kurulu tarafından ihraç cezası verilir. Kullanılacak olan lastiklerin işaretlenme sürecini takip etme yükümlülüğü yarışmacılara aittir.
  d) Bir hafta sonunda yarış amaçlı 2 (iki) set yağmur lastiği kullanılabilir.

          2.TOSFED BAJA KUPASI
              ‘’ Tosfed Baja Kupası Kuralları”

 1. SABİT CEZA UYGULAMASI İÇEREN DURUMLAR

24.1.2 İlgili etaptan ihraç olan yarışmacıya, o etabı tamamlayamadığı için 24.1.4 maddeye göre uygulama yapılır ve bir sonraki kısımda/ayakta yarışması sağlanır. Özel etapta hiç start almamış veya start alıp etap ideal süresinden sonra bitirmiş yarışmacıya 24.1.4 maddesinde yer alan etap cezalarına ek olarak 30 dakika zaman cezası eklenir.

Gereği için bilgilerinizi rica ederiz.

Murat Kaya
TOSFED Sportif Direktörü