TOSFED’den lisans almak isteyen sporcular, öncelikle lisans almak istedikleri branşı belirleyerek lisans prosedürü için ilk adımı atacaktır. Tabii ki lisanslı sporcu olabilmek için ilk şart araç kullanmaya engel bir sağlık probleminin olmaması ve aşağıda ‘Lisans için gerekli evraklar’ bölümünde belirtilen evrakların tamamlanması gerekmektedir.

Lisans Almak için Gerekli Evraklar

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Ehliyet Fotokopisi
  • Sağlık Raporu
  • 1 adet fotoğraf

Önemli Not:  Lisans İşlemleri 2014 tarihinden bu yana online olarak yapılmaktadır. Online Lisans İşlemleri için TIKLAYINIZ…

* 45 yaş ve üzerindeki sürücülerin, sağlık raporuna ilave olarak, EKG kontrolünde stres testi yapıldığına ve başvuranın yarışabilir olduğuna dair belge temin etmeleri gerekir.

  • Lisanslar; Sürücü ve Yarışmacı olarak ikiye ayrılmaktadır.
  • Sürücü lisansları bireysel olarak yapılır.
  • Yarışmacı lisansları ise bireysel veya tüzel kişilik olarak alınabilmektedir. Tüzel kişilik lisansları Ralli, Historic Rally, Pist, Tırmanma, Drift, Offroad, Trial ve Karting Dayanıklılık branşlarında takım adına alınmaktadır.

Lisanslar; Mahalli, Ulusal ve Uluslararası olmak üzere üç farklı kategoride alınabilmektedir.

Sürücü Lisansları branşlara göre farklılıklar gösterir. Ralli, Pist, Tırmanma, Rallikros, Drift, Offroad, Baja, Trial, Karting, Klasik Otomobil, Drag ve Slalom şeklinde sınıflanırlar.

Yarışmacı lisansları branşlara göre farklılıklar gösterir. Ralli, Pist, Tırmanma, Rallikros, Drift, Offroad, Baja, Trial, Karting, Drag şeklinde sınıflanırlar.

Tüm branşlardaki lisanslar 1 yıl süre ile geçerli olup, her yıl yeniden çıkartılması gerekir. Lisans başvurusu yapılmış ve kartı basılmış olan sporcularımızdan, ilerleyen yıllarda sadece sağlık raporu, 45 Yaş ve üstü ise EKG kontrolünde stres testi sonucuna göre yarışabilir olduğuna dair belge ve lisans tescil bedelinin ödendiğine dair dekont istenir.

Tüm yarışlarda, sporcu ve yarışmacılar lisanslarını yanlarında bulundurmak zorundadır ve idari kontrollerde veya görevliler tarafından istendiğinde ibrazı zorunludur.

Başvurular online olarak yapılabilmektedir ve sitemdeki gerekli alanlar eksiksiz doldurulmalı ve kuralların kabul edildiğine dair imza yerine geçen onay kutucuğunun işaretlenmesi gerekmektedir. İnternet üzerinden kayıt sırasında dijital olarak vesikalık fotoğraflarınız, sağlık raporunuz, banka havale dekontunuz sisteme yüklenebilmektedir. Ayrıca ödemeler kredi kartı ile yapabilmektedir. Tüm işlemlerin ardından kredi kartı ile ödemesini tamamlayan sporcularımız geçici lisans belgesini ile geçerli lisans numarasını bastırabilmektedir. Bu geçici lisans belgesinin yazıcıdan çıktısını almanız halinde sağlık raporunuz ile birlikte idari kontrolde gösterildiğinde yarışlara katılmanız mümkün olacaktır. 7 Gün içinde de asıl lisans kartınız adresinize postalanacaktır.

Yabancı uyruklu sporcular, vatandaşı oldukları ülkenin ASN (Ulusal Spor Otoritesi) tarafından o yıl için geçerli lisansları olmadıklarına veya ilgili sezonun lisanslarını iade ettiklerine dair belge getirdikleri takdirde TOSFED’den lisans alabilirler.

Lisans ile ilgili tüm bilgileri Lisans Kayıt Kılavuzu sayfamızda bulabilirsiniz.