Federasyondan lisans almak isteyen sporcular öncelikle lisans almak istedikleri branşı belirleyerek lisans prosedürü için ilk adımı atacaktır. Tabii ki lisanslı sporcu olabilmek için ilk şart araç kullanmaya engel bir sağlık probleminin olmamasıdır. Lisans almak için aşağıda belirtilen ‘Lisans için gerekli evraklar’ bölümündeki evrakların tamamlanması gerekmektedir.

Lisans Almak için Gerekli Evraklar

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Ehliyet Fotokopisi *

Sağlık Raporu **

1 adet fotoğraf ***

Resmi internet sitesinde yer alan online sporcu formunun doldurulması

* Karting sürücüleri ve Klasik Otomobil branşındaki ikinci sürücü için ehliyet şartı aranmaz.

** 45 yaş ve üzerindeki sürücülerin, klasik otomobil branşı hariç, sağlık raporuna ilave olarak, EKG kontrolünde stres testi yapılması gereklidir.

*** TOSFED resmi internet sitesinde online kayıt formuna vesikalık fotoğraf gönderildiği takdirde resime ihtiyaç yoktur.

Lisanslar, Sürücü ve Yarışmacı olarak ikiye ayrılmakta, sürücü lisansları bireysel; Yarışmacı lisansları ise bireysel, marka veya takım adına alınmaktadır.

Lisanslar Mahalli, Ulusal ve Uluslararası olmak üzere üç farklı kategoride sezonluk olarak Federasyondan alınabilmektedir.
Ayrıca Offroad, Tırmanma, Otokros, Karting, Otodrag branşlarında ve Slalom, Gösteri aktivitelerde kullanılmak üzere kulüplerden alınacak olan tek günlük lisanslar da mevcuttur. Fakat bu tek günlük lisanslar bir kez alındığı takdirde ikinci kez alınanamamaktadır. Tek günlük lisanslar Ralli ve Pist branşlarında düzenlenmemektedir.

Yarışmacı lisansları otomobil, karting, otodrag ve klasik otomobil şeklinde sınıflanır. Ralli, pist, offroad, tırmanma ve otokros branşlarında, ‘Otomobil’ yarışmacı lisansı düzenlenir.

Federasyondan alınan lisanslar 4 yıl vizeletilecek şekilde olup, branş veya kategori değişmediği takdirde, bir sonraki yıl lisans alma prosedürü tamamlandıktan sonra Federasyon tarafından vizelenir.

Lisans başvurusu yapılmış ve kartı basılmış olan sporcularımızdan, ileriki yıllarda sadece sağlık raporu ve lisans tescil bedelinin ödendiğine dair belge istenir.

Ulusal ve uluslararası lisanslarda C, B ve A olmak üzere üç farklı sınıf vardır. İlk kez ulusal lisans alacak olanlar C, daha sonraki yıllarda B, Türkiye Şampiyonluğu veya Birinciliği kazanılmasının ardından Federasyonun yayınladığı listede yer alınması durumunda ise A sınıfı lisans verilmektedir.

Tüm yarışmalarda, görevliler tarafından istendiğinde veya idari kontrollerde lisansların ibrazı zorunludur.

Başvuru formu http://www.tosfed.org.tr/tosfed_lisansv2  adresinden dijital olarak doldurulabilmektedir. Bu işlem için gerekli alanlar eksiksiz doldurulmalı ve kuralların kabul edildiğine dair imza yerine geçen onay kutucuğunun işaretlenmesi gerekmektedir. Internet üzerinden kayıt sırasında dijital olarak vesikalık fotoğraflar sisteme yüklenebilmektedir.

Her bir sporcu, lisansının ait olduğu branş yarışmalarına girebilir. ( İstisna olarak ralli lisansı tırmanma ve otokros yarışmalarında geçerli olmaktadır. Yalnız bunun tersi geçerli değildir.)

Yabancı uyruklu sporcular, vatandaşı oldukları ülkenin ASN’si tarafından lisansları olmadıklarına veya ilgili sezonun lisanslarını iade ettiklerine dair belge getirdikleri takdirde TOSFED’den lisans alabilirler.

Lisans ile ilgili tüm bilgileri ‘Sporcu ve Organizatör Kulüp Lisans Tescil ve Vize Talimatında’ , www.tosfed.org.tr internet adresinde TOSFED > Ana Statü ve İdari Talimatlar başlığı altında bulabilirsiniz.