Ümitcan ERC3´ü Kazandı, Buğra Liderliğe Yükseldi - 19.6.2017

Castrol Ford Team Türkiye pilotları, Avrupa Ralli Şampiyonası'nın 4'üncü yarışı olan Kıbrıs Rallisi'nden başarılı sonuçlarla ayrıldılar...

Adanın Güney kesiminde düzenlenen rallide, Fiesta R2T ile yarışan Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı iki çeker otomobiller klasmanı olan ERC3 sınıfını kazanmayı başardı. Özdemir-Memişyazıcı ekibi golden stage'de de en hızlı olmayı başararak 7.000 Euro para ödülünün sahibi oldular. İkinci kez Avrupa deneyimi yaşayan İsmet Toktaş-Sedat Bostancı ekibinin ERC3 üçüncüsü olarak tamamladığı yarışın ardından, Buğra Banaz-Burak Erdener ikilisi de şampiyona ERC3 klasmanı liderliğine yükseldi.

Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi rallinin altıncı etabında yol dışına çıkarak yarışı tamamlayamazken, takımlar şampiyonası lideri Castrol Ford Team Türkiye de bu yarıştan elde ettiği puanlarla açık farkla liderliğini korudu...

Zorlu toprak rallide ekipler, 14 özel etaptan oluşan toplamda 724 km. parkurda 2 gün boyunca mücadele ettiler. Güney kesiminde başlayıp Kuzey kesiminde sonra eren CNP Asfalistiki seyirci özel etabı da 17 Haziran Cumartesi günü iki kez geçildi ve büyük ilgi gördü.

Rallide start alan Kıbrıslı Türk ekiplerden Rauf Denktaş-Derviş Savarona altıncı sıraya kadar yükseldiği yarışta takla attı, ancak seyircilerin yardımıyla etaba dönmeyi başardı. Ford Fiesta R5 ile yarışan Denktaş-Savarona bu taklayla zaman kaybederek avantajını yitirdi ve 10’uncu sırada finiş gördü. Ford Fiesta R2 ile yarışan Deniz Fahri-Barış Kalfaoğlu ikilisi de ERC3’te ikinciliği kazanarak ilk Avrupa deneyimlerinden başarıyla ayrılmış oldular.

Yarış sonrası değerlendirmede bulunan Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı şöyle konuştu: “Avrupa Ralli Şampiyonası’nda dört yarışı geride bıraktık. Sezonun üçüncü yarışı olan Akropolis Rallisi ile birlikte ele geçirdiğimiz liderliği, buradan kazandığımız değerli puanlarla da koruduk. Genel klasman için mücadele eden Murat Bostancı’nın yarışı bitirememesi üzücü ancak iki çeker kategorisinde mücadele eden ekiplerimizin birinciliğiyle önemli puanlar alarak birinciliğimizi korumayı başardık. Sezonun ikinci yarısında puan farkını korumaya ve sezon sonunda şampiyonluk kupasını ülkemize getirmeye çalışacağız.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın 4. yarışı olan Kıbrıs Rallisi’nden sonra takımlar klasmanındaki puan durumu şöyle oldu;

1. Castrol Ford Team Türkiye - Türkiye 114

2. Opel Junior Team - Almanya 69

3. Lotos Rally Team – Polonya 60

4. Sports Racing Technologies - Letonya 41

5. Peugeot Rally Academy - İspanya 39

6. ACRR Czech Team – Çek Cumhuriyeti 28

7. Petrolina Eni Racing Team – Kıbrıs 25

8. Russian Motorsport Performance 25

9. Botka Tlustak Team – Çek Cumhuriyeti 25

10. Q8 Oils Rally Team – Kıbrıs 18

11. Auto Laca Competicion - İspanya 15